Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

 

13 Haziran 2009 Cumartesi

Yelni Virabe

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Haziran 2009 Cumartesi günü Surp Krikor Lusavoriç'in derin kuyudan çıkışı Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Riyasetinde, Kıdemli Peder Krikor Damatyan'ın icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı. Kutsal Sofraya Gisasargavaklar, Artun Damatyan, Sayat Çınaryan, Paregron Uraragir Agop Hergelyan ve Tıbir Paregron Garabet Nalbantyan hizmet ettiler.

Der Zadik Apğ. Babikyan, Der Barkev Nalbantyan, Der Kevork Çınaryan, Der Antreas Hagopyan,  Der Goryun Fenerciyan, Der Garabet Terziyan, Der Zohrap Civanyan ve Der. Zakar Koparyan ve Pareşnorh Istepan Srg. Garabetyan ile 7 Tıbir (koro üyesi) ayinlerde hazır bulundular.

Saat dokuzda sabah duasına başlayan din görevlileri, duaları okurken cemaatimiz inananları İstanbul'un her yerinden kilisemize ayinlere katılmak için gelmeye başlamıştı.

Der. Zakar Koparyan'ın İncil'den ayetler okumasından sonra devam eden dualar sonrası, Hayr Mer'den önce Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan özetle şunları vaaz etmiştir: Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyudan çıkışının bir anı olmadığın bir bayram olduğunu vurguladı. Surp Krikor Lusavoriç'in hayatından kesitler vererek onun ne kadar derin bir iman içinde, tükenmez bir sabır taşıdığını anlattı. Ayrıca Hz. İsa'ya iman edenlere bahşettiği ebedi hayata ait Kutsal İncil'den ayetler vererek vaazını bitirdi.

Hep bir ağızdan tek bir ses olarak söylenen Der Voğormya duasından sonra, Der. Garabet Terziyan, hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okudu. İnananların büyük çoğunluğunun hağortutyun almalarından sonra dualar sona ermiştir.

Yönetim Kurulu ayinler sonrası bahçede Haysurpların ver Derhayrların onuruna bir sevgi sofrası verdi. kadınlar kolunun yağmış olduğu yemekler gelen cemaat inananları tarafından takdir edildi. Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan Haysurplarla, Derhayrlar ve tıbirlere teşekkür ettikten sonra cemaate her çarşamba günü bu kiliseyi doldurmaları ve sevgi sofrasında bir araya gelmeleri konusunda rica etti. İnananlar geç saatlere kadar bu güzel ortamda kalıp sohbetlerine devam etmiş ve mutlu bir şekilde bir sonraki çarşamba günkü ayine katılmak üzere kilisemizden ayrıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper