Սուրբ Գրիգոր  Լուսաւորիչ Եկեղեցի

Գուզկունճուք - Սթանպուլ

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - İstanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

 
 
     
Agos Gazetesi Çıkan Haberlerimiz Jamanak Gazetesi Çıkan Haberlerimiz 2011 Marmara Gazetesi Çıkan Haberlerimiz 2013
     
Paros dergisinde Çıkan Haberlerimiz    
     

Büyütmek İçin Resimlere Tıklayınız - Click Images To Enlarge

     

Kilisemize 01 Kasım 2014 tarihinden itibaren Patrikhanemiz tarafından Der Şahen Khn. Uhanyan Çarşamba günleri ayinleri gerçekleştirmek için görevlendirilmiştir. Toplumumuza duyurulur.

Tapumuz Toplumumuza Hayırlı Olsun

Daha önce 17 Aralık 2009 tarihinde üç yıllık bir çalışma sonucu Kiliseniz lojmanı, salonu. mutfağı ve altında dört dükkan olan taşınmazımızın tapusunu aldığımızı 19 Aralık 2009 tarihinde duyurmuştuk. O tarihte 1800 m2'lik bir arsa üstünde de çalışmalar yaptığımızı ve bu konuda netice alacağımızı duyurmuştuk. Çalışmalarımız sonucu edindiğimiz belgeleri  Vakıflar Kanununun 5737 maddesi gereğince, belgelere ilave ederek Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğüne Verdik. Vakıflar Meclisi kararı gereğince taşınmaz tarafımıza iade edildi.

İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğünün yetkili kıldığı Yönetim Kurulu Başkanımız gerekli kurumlara başvuruları yaparak çalışmaları başlattı.

21 Haziran 2013 tarihinde Üsküdar İcadiye Mah. Cemil Meriç Cad. (Eski Çamlıca Cad.) üstünde bulunan 1808 m2 arsanın tapusu Üsküdar Tapu Müdürlüğü Tarafından Yönetim Kurulu Başkanımız'a verilmiş ve vakfımıza kazandırılmıştır. Yönetim Kurulumuz vakfımızın kalkınması için bundan sonra da çalışmalarına hızla devam edecektir. Daha önce de açıkladığımız gibi taşınmazlarımızı en iyi şekilde değerlendirip gelir fazlamızı cemaatimizle paylaşacaktır. Hiç bir şey yolumuzdan döndüremez.

Toplumumuza Hayırlı Olsun.

     

Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu son sınıf öğrencilerinin Kültürlerin Buluştuğu Yer olan Kuzguncuk gezisi

23 Mayıs 2013 Perşembe günü Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri Kültürlerin Buluştuğu Kuzguncuk gezisi dâhilinde, Ermenice Öğretmeni Janet Tandırcı ve Fen Öğretmeni Kayane Dinçöz ile birlikte Kilisemizi ziyaret ettiler.

Kültürlerin Buluştuğu, üç dinin bir arada olduğu Kilise, Cami ve Sinagogları ziyaret amacıyla Kuzguncuk semtine bir gezi tertipleyerek Kilisemize gelen öğrenciler, kısa bir istirahattan sonra Yönetim Kurulu Başkanımız Edvart Ayvazyan'ın da katılımı ve rehberliği ile Ermenice Öğretmeni Janet Tandırcı ve Fen Öğretmeni Kayane Dinçöz ile birlikte önce Beth Yaakov Sinagog'u ziyaret edildi. Burada Sinagog ve Musevi dini hakkında tanıtım bilgileri alındıktan sonra, Kuzguncuk Cami ziyaret edildi. Cami İmamı Aydın Vatan Cami yapısı ve Kuzguncuk'taki dostluklar hakkında konuştu.

En son Kilisemize gelinerek, kilisemizin mimari ve tarihi özellikleri incelendikten sonra hep birlikte Hayr Mer okundu. Kilisemiz bahçesinde Kadınlar Kolumuzun tarafından hazırlanan ikramlarla yemek ihtiyacı giderildikten ve istirahat edildikten sonra öğrenciler okullarına gitmek üzere kilisemizden ayrıldılar.

     

15 Mayıs 2013 Çarşamba Boğos A. Kahana Baronyan ve Getronagan Lisesi

Daha önce İstanbul'a gelip 14 Şubat 2011 tarihinde Kilisemizi hem ziyaret edip hem de Badarakiç olarak katılan, Brezilyada yaşayan cemaatimizin Ruhanilerinden Der. Boğos A. Khn. Baronyan 15 Mayıs 2013 Çarşamba Günü Kilisemizdeydi. Kendisini yine aramızda görmekten hepimiz çok mutlu olduk.

Ayinler mugannilerin büyük çoğunluğunun ve Cemaatimiz inananlarının yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan'ın sunduğu ayinlere, Der. Boğos A. Khn. Baronyan'ın da katılımı ve Koro şefimiz Murat Ur. İçlinalça yönetiminde, Agop Srg. papazyan, Levon Srg Kuyuciyan, Christopher Srg. Sheklian (Usa), Yeprem Mihranyan, Harutyun Daltaban, Hagop Nilozyan, Sercan Özkomanova, Garbis Derderyan, Hacı Yılmaz, Levon Zınzalyan ve Şahin Kalay tarafından 12 koro üyesi ile icra edildi.

Caşu Kirki Levon Srg. Kuyuciyan, Avedaranı Christopher Srg. Sheklian okudu. Verapurumu ise Levon Srg. Kuyuciyan yaptı.

Haysurpun vaazından sonra hep birlikte okunan rabbin duası ve der voğormya duaları okundu.

Ayinler bitiminde Kilisemiz salonunda Kadınlar Kolumuz tarafından sevgi sofrası verildi.

01 haziran 2013 Yelni virab ve özellikle 02 Haziran 2013 tarihinde kilisemiz madağ hazırlıkları hızla devam etmekte.

Öte yandan İstanbul Boğazı Anadolu Yakası Kiliselerine bir gezi tertipleyen Getronagan Lisemizin 11. Sınıf Öğrencileri, Beykoz ve Kandilli Kiliselerimizi ziyaret ettikten sonra son olarak Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizi ziyaret ettiler.

Öğretmenleri Nirva Odabaşı, Selin Demircioğlu, Arpi Köroğlu ve Aras Sarıçoban ile birlikte kilisemizi ziyaret eden öğrenciler, Hayr Zadik tarafından kilisemiz mimarisi ve tarihi hakkında bilgilendirildi.

Hep birlikte okunan Hayr Mer Duasından sonra Getronagan Lisemizin 11. Sınıf öğrencileri ile öğretmenleri okullarına geri dönmek üzere kilisemizden ayrıldılar.

     

Emniyet Teşkilatımızın Eşleri Kilisemizi Ziyaret Etti.

15 Nisan 2013 Pazartesi günü Emniyet Teşkilatımızın eşleri Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizi ziyaret etti.

Başta Üsküdar Emniyet Müdürü Sayın İbrahim Dereboylu, İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Doğancılar Karakolu Başkomiser ve polisler ile Kuzguncuk Muhtarımız Sayın Ali faik Kaptan da Emniyet Teşkilatımızın eşlerinin bu gezilerine refakat etti.

Polis teşkilatımızın eşlerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik bir grup özellikle üç dinin ibadethanelerini kapsayan Kuzguncuk semtini içeren, Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog'u. Kilisemiz ve Kuzguncuk Camii'sini kapsayan bir gezi çerçevesinde kilisemizi de ziyaret ettiler.

Kafile gelmeden Kilisemizi ziyaret eden Üsküdar Emniyet Müdürümüz Sayın İbrahim Dereboylu'yu Yönetim Kurulu odasında Kilisemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Edvart Ayvazyan ağırladı. Karşılıklı süren dostluk, sevgi ve güzel sohbetlerden sonra gelen kafile hep birlikte karşılandı. Daha sonra Yönetim Kurulu Başkanımız Edvart Ayvazyan, Polislerimizin hanımlarına kilisemiz mimarisi hakkında bilgilendirdi. Tablolardaki isimler ve özellikle de kilisemizin adını taşıyan Surp Krikor Lusavoriç'in hayatı hakkında bilgiler verdi. Sorulan soruları cevapladı.

Ziyaretçilerimiz Karşılıklı sevgi ve dostluk içeren konuşmalardan sonra kilisemizden ayrılarak bitişikteki Kuzguncuk Camii'ni ziyaret ettiler.

     

28 Mart Büyük Perşembe Günü

Kilisemizde Intreats Badarak Ayini İcra Edildi.

Ayinler Kilisemiz Ruhanisi Zadik Apğ. Babikyan'ın Riyasetinde, Koro Üyelerimiz Murat Ur. İçlinalça,  Yeprem Mihranyan, Onnik Taşkıran. Asadur İçlinalça ve Hacı Yılmaz tarafından sunuldu.

Caşu Kirki ve Avedaranı Murat Ur. İçlinalça okudu. Verapurumu ise Der. Zadik Apğ. Babikyan yaptı.

Rahip Zadik babikyan Vaazında Hz. İsa'nın son yemeğini ve Hağortutyun'un doğuşunu anlattı.

İnananlar Der Zadik Apğ. Babikyan'ın okuduğı Tövbe duasından sonra Hağortutyun aldılar.

Vaaz sonrası okunan Rabbin duası ve Der Voğormya ile ayinler sona erdi.

Ayinler sonrası yönetim kurulumuz tarafından, kadınlar kolumuzun hazırladığı sevgi sofrası verildi.

 

 

20 Mart 2013 Çarşamba Günkü Son Arevakal Ayini Kilisemiz Ruhanisi Zadik Apğ. Babikyan'ın Riyasetinde ve Koro Üyelerimiz Tarafından İcra Edildi.

 

Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyuya indirilişini andığımız bir kaç gün önce eksi derecelerde olan hava, Arevakal ayinlerinin kilisemizdeki son günü, ilk baharın habercisi olan güneşli sıcak bir günde icra edildi.

Kilisemiz Din Görevlisi Rahip Zadik Babikyan'ın riyaset ettiği Arevakal Ayinlerini, Koro şefimiz Murat Ur. İçlinalça yurt dışında olduğundan, Harutyun Srg. Sarkisyan'ın üstlendiği koro şefi olarak yönetimindeki on tıbir, Vartan Ur. Maksutyan, Arda Ur. Kabadayı, Takuhi Semerciyan, Suzan Gültaşyan, Hagop Gazeroğlu, Maksut Garavaryan, Yeprem Mihranyan, Hacı Yılmaz, ve Şahin Kalay tarafından icra edildi.

Rahip Zadik Babikyan vaazında "Rab İsa'nın 2. gelişi hakkında olabilecek durumları" açıkladı.

"Her şahıs yaptığıyla mükelleftir ve Rabbın ikinci gelişinde mahkemeye tabii olacaktır" dedi.

Vaaz sonrası Hep birlikte Der Voğormya okundu. Daha sonra suyun okunması duaları ile ayinler son buldu.

Arevakal boyunca her çarşamba kilisemizi tıka basa dolduran cemaatimize bir kez daha çok teşekkür ederiz. her hafta yüzlerce hatta bazı hafta üçyüz kişiye varan hınca hınç dolu kalabalıkla bizi onurlandırdılar ve bundan sonraki çalışmalarımız için büyük cesaret, moral ve destek verdiler.

Tam 20 yıldır kapalı olan kilisemiz, Yönetim kurulumuz göreve geldikten sonra açılmış, neredeyse tüm eksikleri tamamlanmış ve katılımın 30 - 40 kişi olduğu zaman bu gün pek kimse yok denecek boyuta gelmiştir.

Ayinler Sonrası salonumuzda Hokecaş verildi.

 

 

16 Mart 2013 Cumartesi Günü
Surp Krikor Lusavoriç'in işkence görüp kuyuya indirilişi anısına (Mudni Virab), Din Görevlilerinin Katılımı İle Badarak Ayini yapıldı.

Mevsim normallerinin üstünde bir bahar havasında seyreden Mart ayının bu günleri, gece aniden soğuyup fırtına eşliğinde, 16 Mart 2013 Cumartesi sabahı İstanbul'lular damları, arabaların üstü karla kaplı çok soğuk bir hava ile güne uyandılar.

Bu aniden değişen, neredeyse 20 derece birden düşen soğuk ve kar yağışlı gün dahi Ruhanilerimizin ve Cemaatimizin kilisemize gelip ayinleri icra etmelerine ve ayinlere katılmalarına engel olamadı. Kilisemiz erken saatlerden itibaren bu olumsuz hava şartlarına rağmen her zamanki gibi tıka basa doldu.

Der Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Riyasetinde yapılan bugünkü ayinlerde, Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan hazır bulundu. Ayinleri Der Krikor A. Khn. Damatyan sundu. Bunkü ayinlere aynı zamanda Der Müron Av. Khn. Ayvazyan, Der Diran Av. Khn. Reisyan, Der. Antreas Av. Khn. Hagopyan, Der. Kevork Çınaryan, Der. Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, Der. Dırtad Uzunyan, Der Yeğya Kervancıyan, Der. Minas Cihangülyan, Der. Zohrab Civanyan, Der. Zakar Koparyan, Der Husik Hergelyan ile 15 Ruhanimizin katılımı ile Badarak Ayini yapıldı. Bu önemli günde Artun Srg. Damatyan, hazır bulunup Ayinleri hep birlikte icra ettiler.

Sabah Jamerkutyun hemen hemen tüm derhayrlarımızın katılımı ile Der. Krikor Av. Khn. Damatyan Başkanlığında derhayrlarımız tarafından saat 08.30 dan itibaren icra edilmeye başlandı. Aynı zamanda Cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren tıka basa doldurmaya başladılar.

Caşu Kirki Der Husik hergelyan, Caşu Avedaranı Artun Srg. Damatyan ve Verapurumu yine Artun Srg. Damatyan yaptı.

Hayr Tatul verdiği vaazda günün içeriğini ve Surp Krikor Lusavoriç'in hayatını anlattı. Şimdi gelin hep birlikte Rabbin duasını okuyalım. diyerek vaazını bitirdi.

Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Rabbin duası ve Der Voğormya hep birlikte okundu.

Tövbe duasını Der yeğya Kervancıyan yaptırdıktan sonra ayinlere katılan cemaatimizin neredeyse tamamı, Der Krikor Av. Khn. Damatyan'ın elinden Hağortutyun aldı.

Son olarak ise Kilisemiz Ruhanisi Der. Zadik Apğ. Babikyan kapanış duasını okudu.

Ayinler sonrası kilisemiz salonunda kadınlar kolumuzun hazırladığı sevgi sofrası verildi.

 

06 Mart 2013 Çarşamba Günkü Arevakal Ayini Kilisemiz Ruhanisi Zadik Apğ. Babikyan'ın Riyasetinde ve Koro Üyelerimiz Tarafından İcra Edildi.

 

Kilisemiz Din Görevlisi Rahip Zadik Babikyan'ın riyaset ettiği Arevakal Ayinlerini, Koro şefimiz Murat Ur. İçlinalça yönetiminde, Vartan Ur. Maksutyan, Takuhi Semerciyan, Nişan Zadoyan (Almanya), Maksut Garavaryan, Yeprem Mihranyan, Hagop Nilozyan, Puzant Lokmagöz, Levon Avedikoğlu, Hacı Yılmaz, Garbis Derderyan, ve Şahin Kalay tarafından icra edildi.

Rahip Zadik Babikyan'ın verdiği vaaz sonrası Hep birlikte okunan Der Voğormya okundu. Daha sonra suyun okunması duaları ile ayinler son buldu.

Yönetim Kurulumuz tarafından, yeni diktirilen tam takım yeşil perdelerimiz ise ayinler bitiminden sonra Zadik Apğ. babikyan tarafından kutsandı. İlk olarak Dzağgazart haftasında kullanılacaktır.

Ayinlere ve sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan inananlar, geç saatlere kadar sevgi ve birlik beraberlik içinde neşeli dakikalar geçirdiler.

 
     
     

 

 

27 Şubat 2013 Çarşamba
 

"Nasıl ki nehir eğimine göre akar, bizim ruhumuz da aradığımız şeye doğru, istediği şeye doğru akar, neyi arıyorsan, neyi arzuluyorsan sen osun."

Sahag Srp. Maşalyan

Kilisemizdeki 27 Şubat 2013 Çarşamba günkü üçüncü Arevakal Ayinine Sahag Srp. Maşalyan Başkanlık edip Vaaz etti. Ayinler Kilisemiz Ruhanisi Zadik Apğ. Babikyan ve koro üyelerimiz tarafından icra edildi.

Arevakal Ayinleri Kilisemiz Din Görevlisi Der Zadik Apğ. Babikyan, Levon Srg. Kuyumcuyan, Koro şefi Murat Ur. İçlinalça,  Vartan Ur. Maksutyan, Artaki Ur. Çokşen, Arda Ur. Kabadayı, Megi Dikme, Ağavni Muradyanoğlu, Satenik Azeroğlu, Ovsanna Çizmeciyan, Takuhi Semerciyan, Hagop Nilozyan, Yeprem Mihranyan, Herman Gülbenk, Hacı Yılmaz, Levon Zınzalyan, 16 tıbir tarafından icra edildi.

Soğuk yağışsız bir çarşamba gününde kilisemiz, Arevakalın üçüncü haftasında da, Sahag Srp Maşalyan'ın vaazını dinlemek için kilisemize kendi imkanlarıyla ve (10) ona yakın otobüslerle İstanbul'un her yerinden gelen inananlarla doldu taştı. Kilisemizde tam anlamıyla iğne atsan yere düşmeyecek kadar inananlarla hınca hınç doldu.

Sahag Srp Vaazında Bu hafta Yaramaz Oğul Haftası olduğunu belirterek vaazına devam etti:

İnsanların en büyük ihtiyaçları hakiki ihtiyaçlar değildir, Hayali ihtiyaçlardır. Şirketler dahi verdikleri reklamlar ile bizim kafamızda ihtiyaç yaratmaya çalışıyorlar.

Bu örnekten yola çıkarak Yaramaz Oğul hikâyesini anlattı. Nasıl ki nehir eğimine göre akar, bizim ruhumuz da aradığımız şeye doğru, istediği şeye doğru akar, neyi arıyorsan, neyi arzuluyorsan sen osun. Aradığın şeyi söyle, istediğin arzuladığın şeyi söyle bana sana kim olduğunu söyleyeyim. Şu anda yüreğini yakıp kavuran arzu nedir, nedir o tutku? Çünkü aradığın şey en sonunda seni bir yere itecek. Aradığın şeylere iyi bak, aradığın şeyleri iyi sorgula. Eğer ben sana desem ki aradığın şeylerin yüzde 99'u eline geçse bile aslında eline hiç bir şey geçmeyecek bana inanmazsın. onu sana ölüm hatırlatacak. Aradığın istediğin her şey aslında elde etsen de kalmayacak, buharlaşacak. Biz aslında hepimiz serap, hayal avcısıyız. Elinizde bir şey kalmayacaksa o zaman ne için kavga, didişme ne için? Bütün enerjini, bütün gücünü, bütün aklının hüneri, yeteneklerini ne için harcıyorsun? Bir serap için, ulaştığında senin olmayacak şeyler için?

Sevgili kardeşler iki şeyi çok iyi anlamamız lazım. Bunlardan bir tanesi bizim ihtiyaçlarımız var, maddi manevi gereksinimlerimiz var. Bunlar bizim ihtiyaçlarımız, bunlarla donatmalıyız kendimizi ama ne için?   Bunlar kendi kendine amaç değillerdir. Bunlar bizi bir arayışta, bir yolculukta donatmak için mevcuttur.

Sevgili Kardeşler mide yemek içindir, İncil öyle diyor, yemek de mide içindir. Allah her ikisini de zaman gelecek yok edecek. Peki niçin yarattı Allah yok ediyorsa? Çünkü biz yiyelim ve yolculuğa çıkalım diye.  Yiyelim bu hayatta bir yere gidelim diye, nereye gidelim? Kendisini arayıp bulalım diye. Paraya ihtiyacım var elbette ama o ihtiyaç kendi başına bir amaç değil, o ihtiyaç kalıcı olan şeye ulaşalım diye.

Allaha imanımızın her zaman çok güçlü olmasını ve içimizden hiç eksik etmememiz gerektiğini belirterek vaazını sonlandırdı.

Tüm inananların hep birlikte söylediği Der Voğormya ve Suyun okunma Dualarından sonra Ayinler sona erdi.

Ayinler sonrası, Yönetim Kurulu üyemiz Arman Davityan tarafından hokecaş verildi.

Kilisemizde 27 Şubat 2013 Çarşamba  ikinci Arevakal ayinleri

Geçen yılın fırtınalı ve yoğun kar yağışı ile başlayan Arevakal ayinleri, bu yıl tam tersi soğuk zaman zaman hafif yağışlı, zaman zaman güneşli bir günde Arevakal ayinlerinin bu ikinci Çarşambasında İstanbul’un her köşesinden cemaatimiz inananları tarafından erken saatlerden itibaren doldu taştı. Sabah saat onda zaten kapılara kadar hınca hınç kilisemiz doluydu. 

Kilisemiz Din Görevlisi Rahip Zadik Babikyan'ın riyaset ettiği Arevakal Ayinlerini, Koro şefimiz Murat Ur. İçlinalça yönetiminde, Vartan Ur. Maksutyan, Yeprem Mihranyan, Hagop Nilozyan, Levon Avedikoğlu, Hacı Yılmaz ve Garabet Asator tarafından icra edildi.

Rahip Zadik Babikyan'ın verdiği vaazda; Oruç günlerini anlattı. Oruç haftalarına başladığımız için neler yapıp neler yapmayacağımız, hareketlerimizin oruçla hangi düzeyde olması gerektiğini belirti. Bu oruç dönemi kendimizi tanımamız için bir fırsat olduğunu birbirimize yardım etmemiz ve birbirimizi sevmemiz gerektiğini söyleyerek vaazını bitirdi.

Hep birlikte okunan Der Voğormya ve suyun okunması duaları ile ayinler son buldu.

Ayinler ve sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan inananlar, geç saatlere kadar sevgi ve birlik beraberlik içinde neşeli dakikalar geçirdiler.

 

     

13 Şubat 2013 Çarşamba Günkü Kilisemizdeki İlk Arevakal Ayini

11 Şubat 2013 tarihinde başlayan altı haftalık Arevakal döneminin, Kilisemizdeki 13 Şubat 2013 Çarşamba günü icra edilen ilk Arevakal Ayinine Yeğişe Vrt. Uçkunyan başkanlık edip vaaz etti. Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan'ın da hazır bulunduğu ayinler Koro şefimiz Murat Ur. İçlinalça yönetiminde, Vartan Ur. Maksutyan, Hagop Gazeroğlu, Karekin Avedikoğlu, Yeprem Mihranyan, Hagop Nilozyan, Levon Avedikoğlu, Hacı Yılmaz, Garabet Asator ve Şahin Kalay tarafından icra edildi.

13 Şubat 2013 Çarşamba Günü Kilisemizdeki ilk Arevakal Ayinlerine inananlarımızın yoğun ilgi gösterip erken saatlerden itibaren İstanbul'un her köşesinden katılımı ile sokak kapılarına kadar tıka basa dolmuştu. Ayinler bittiğinde bile hala katılım devam ediyordu.

İnananlarımızın kilisemizi hınca hınç doldurduğu bu ilk Arevakal gününde, Yeğişe Vartabet vaazında Başlıca Paregentan Konusunu işledi.Paregentan'ın sözlük anlamının "iyi yaşam" demek olduğunu söyledi ve devam etti. Adem ve Havva'dan örnekler verdi. "Tanrı kendi yarattığı insanın iyi ve mutlu olmasını istedi. Kendisiyle beraber olmasını istedi. Tıpkı sizlerin kendi çocuklarınız ve torunlarınızla beraber olmanızı istediği gibi. O'nun coşkusu ve sevinci kendi yaratanını her gün görmesiydi. Bu günkü teknolojinin getirdiği lüks olmadığı halde ilk insanlar bu günden mutluydu." dedi. Bedenimizin fiziksel yanının topraktan gelip toprağa gideceğini ancak ruhsal yanımızın ise sonsuza kadar yaşayacağını söyledi. Fiziksel bedenimizin toprağa gitmesinin nedeninin de günahlarımızdan dolayı olduğunu söyledi.

Arevakal döneminde kiliselere katılacak olanlara, vaazları dinleyecek olanlara fırsattır bu. Kendinizi kontrol etmeniz, kendinizi tanımanız, kendinizdeki bazı kirli şeyleri yakışmayan şeyleri kendinizden atmanız, tek kelimeyle kutsal olmaya çalışmanız....

Tüm Dünyadaki Ermeni Kiliseleri içinde Arevakal Ayinleri sadece İstanbul Şehrimizde her gün yapılmakta olduğunu belirtip devam etti:

Kutsal kitap diyor ki: Gökler ve yerler üstünde kurtarış için verilmiş başka bir isim yoktur. Bu isim Hisus Kristos'tur. Başka da hiç kimse, kurtarma ya da Tanrı'ya ulaştırma yeteneğine sahip değildir. Sadece ve sadece Hisus Kristos'tur. O diri olandır. Dirilmiş olandır. Göğe yükselmiş olandır. Şimdi bizleri görendir. Bizleri işitendir. O yüzden gelin Rab Hisus'a yaklaşalım. Kurtarıcımız odur. Seven Tanrı odur. Ve biz hepimiz onun ismini taşıyoruz. Onun ismine layık olalım. Eğer sonsuza kadar iyi olmak istiyorsak onun Haçının önüne gelelim. Onun Haçta akan kanıyla temizlenelim. Bizi sonsuzluğa alsın. Sonsuzluğa sadece ve sadece O'nunla gidebiliriz. O'nun sevgisi ve merhameti, güçlü eli üzerinizden eksik olmasın. Tanrınızla güçlenin. Rab, Hisus Kristos'tur diyerek sözlerini bitirdi.

Hep birlikte okunan Der Voğormya ve Der Zadik Apğ. Babikyan'ın su okuma duasını okumasından sonra ayinler sona erdi. Ayinler sonrası Salonda Kilisemiz eski yönetici ve yardımseverlerinden Hagop Pirinçciyan için hokecaş verildi.

     

26.12.2012 Kilisemizdeki 2012 Yılının Son Ayini ve Üsküdar Haydarpaşa Lisesi Öğrencileri'nin Ziyareti

26.12.2012 Çarşamba günkü Kilisemizdeki 2012 yılının son ayinini, Zadik Apğ. Babikyan, Agop Srg Papazyan, Koro şefi Murat Ur. İçlinalça, Megi Dikme, Ovsanna Çizmeciyan, Satenik Azeroğlu, Maksut Garavaryan, Agop Dilozyan, Asadur İçlinalça, Antranik Dupinyan, Yeprem Mihranyan, Sercan Özkomanova, Şahin Kalay ile Lusarar Hacı Yılmaz'dan Oluşan 13 tıbirden oluşan koro hep birlikte gerçekleştirdiler.

Cemaatimizin kilisemizi tıka basa doldurup yoğun ilgi gösterdiği ayinler sırasıyla Caşu Kirki Murat ur. İçlinalça, Avedaranı ve Veraperumu Agop Srg Papazyan okudu ve gerçekleştirdi.

Haysurp Vaazında “Her kim ki, şahsını alçaltır o yükseltilecektir” konusunu İncil’den ayetler ve açıklamalarla anlattı.

Hep birlikte okunan “Rabbin duası” ve “Der Voğormya”, Agop Srg. Papazyan'ın okuduğu “Tövbe Duası”ndan sonra inananların çoğunluğu Haysurp'un elinden “Hağortutyun” aldı.

“Su Okuma” dualarından sonra ayinler sona erdi.

Daha sonra inananlar, kadınlar kolumuzun hazırladığı yılın son sevgi sofrasına katılmak üzere salonumuza geçtiler.

Öte yandan ayinler sürerken, önce Beylerbeyi Lütfi Erçin İlköğretim Okulu’ndan küçük bir öğrenci grubu ve beş kişilik öğretmenleriyle ders amaçlı ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Bir süre ayinleri izledikten sonra Kilisemizden ayrıldılar.

Daha sonra Patrikhaneden alınan izinle, Üsküdar Haydarpaşa Lisesi Öğretmenleri, 40 kişilik bir öğrenci grubu ile ayinlere katıldılar. Hemen hemen tüm ayinleri izlediler. Ayinler sona erdikten sonra cemaatimiz sevgi sofrası için salonumuza geçerken, Haydarpaşa Liseli Öğrenciler Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan tarafından Kilisenin ön tarafına alınarak iki sıra halinde oturmalarını sağladı. Haysurp ve Agop Srg. Papazyan ve Hacı Yılmaz da hazır bulundu. Öğrencilere kendini tanıtıp açıklamalarda bulunan Başkan Edvart Ayvazyan, açıklamalar yapması için sözü Haysurp’a bıraktı. Öğrencilere Kilise hakkında bilgiler verdikten sonra hemen hemen her öğrencinin sorduğu soruları cevapladı. Yaklaşık birbuçuk saatlik bir eğitim niteliğindeki konuşmaları dinleyen, sorular sorup bilgilenen öğrenciler ve öğretmenleri, oldukça bilgilendiklerini ve geldiklerinin çok iyi olduğunu bundan dolayı da memnuniyetlerini belirterek kilisemizden ayrıldılar.

 

 

14 Aralık 2012 Cuma Günü Kalfayan Okulumuzun Kilisemizi Ziyareti.

14 Aralık 2012 Cuma Günü Kalfayan Okulumuzun 1. - 4. ve 5. sınıflarından yaklaşık 20 öğrenci Kilisemizi ziyaret etti.
Müdür Yardımcısı Sayın Mine Kılıçer, 1. Sınıf Öğretmeni Sayın Tamar Nergis, 4. Sınıf Öğretmeni Sayın Selin Kalfa ve Danışman Sayın Arusyak Mıgırdiçyan öğrencilerimize refakat ettiler. Kilisemiz Ruhanisi Haysurp Zadik Apğ. Babikyan da hazır bulundu.

Öğrencilerimiz Kilisemize geldiklerinde öncelikle mumlarını yakıp dualarını ettikten sonra, Haysurp Zadik Apğ. Babikyan tarafından hep birlikte rabbin duası okundu. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan kilisemizin dünü ve bu günü hakkında, yönetime geldikten sonra yapılan işleri anlatarak çocuklarımıza kısa bir konuşma yaptı ve devam etti: "Sizleri her zaman kilisemizde görmek istiyoruz, sizlere ihtiyacımız var. Bizler hepimiz sizlerin iyi eğitim almanız, gelecekte işlerinizde, yaşamınızda başarılı olmanız için çalışıyoruz. Ülkemize, cemaatimize, ailenize yararlı ve değerli fertler olmanız için çaba sarf ediyoruz. Sizlerin de bizim bu çabalarımıza derslerinizde başarılı olarak bizi ödüllendireceğinizden eminiz.

Bizler ve bizim çocuklarımız da bu okullarda okuduk. Sizin iyi eğitim almanız için mülkiyeti bizim olan Nersesyan Okulumuzu sizlerin yatakhaneniz olması için sizlere verdik. Kalfayan Vakfınızın Çok kıymetli bir yönetimi var. Burayı sizlerin en iyi şekilde kullanıp yararlanmanız için her türlü çabayı göstereceklerinden kuşkumuz yok.

Bizlere size neler yapmamız gerektiğini, neler istediğinizi söyleyin. Bizlerden isteklerinizi her türlü imkanlarımızı olanaklarımız elverdiğince karşılamaya hazırız." Diyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra Konuşan Haysurp kilisenin tarihi ve mimari özellikleri ile dini bilgileri vererek öğrencilere kilisemiz hakkında bilgiler verdi. Konuşmalar bittikten sonra salonumuza geçilerek, Kadınlar kolumuz tarafından hazırlanan ikramlar çocuklarımıza sunuldu. Çeşitli konuşmalar ile güzel bir ortamda sohbetlere devam edildi. hep birlikte edilen dualarla sofradan kalkıldı. Sayın Edvart Ayvazyan'ın Bitişikteki Kuzguncuk Camii imamı Sayın Aydın Vatan'a telefon edip gelmek istediklerini belirtmesi ve hocanın buyurun demesi üstüne Kuzguncuk Camiine gidildi. Günlerden Cuma olması ve namaz vaktine çok az kalması nedeni ile burada ziyaret kısa sürdü.

     

10 Haziran 2012 Pazar Kilisemizin Ananevi İsim günü Patrik Genel Vekili Baş Episkopos Aram Ateşyan'ın riyaset ettiği ayinler Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın sunumu ve Getronagan Korosu ile çok sayıdaki tıbirlerimizin icrası ile gerçekleşti.

10 Haziran 2012 Pazar Kilisemizin ananevi İsim ve Madağ günü, Başepiskopos Aram Ateşyan Başkanlığında Dini törenler gerçekleştirildi. Surp Badarakı Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan Sundu. Horana ve Kutsal Sofraya Agop Srg. Papazyan, Vahram Srg. Lüleciyan, Krikor Ur. Samuelyan, Ardaş Ur. Madatyan Hizmet ettiler. Surp Badarak, Şef Ovsanna Kalender yönetimindeki Getronagan Korosu tarafından, Kristin Salmaslı'nın Orgu eşliğinde seslendirildi. Devamı ve Resimler

 
Kilisemiz 2012Yılı ve Diğer Haberleri İçin Tıklayın

 

Vakfımız seçimlerine 2. bir liste olarak giren Mavi Liste,  Seçimi Kaybedip, İstanbul Vakıflar Müdürlüğüne seçimlerden iki gün sonra Üsküdar Surp Haç Ermeni Kilisesinin Yöneticileri, eşleri ve yakın çevrelerinin imzaları ile yaptıkları itiraz da reddedildiği halde, Yine Üsküdar Surp Haç Ermeni Kilisesinin Yöneticileri, eşleri desteğinde Kilisemizi mahkemeye verdiler.

Bilindiği gibi hemen hemen tüm vakıflarımız 2011 Yılı içinde yeni dönem Yönetim Kurulu Üyelerinin seçimlerini gerçekleştirdi.

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfımız da 08.05.2011 tarihinde, 27 Şubat 2008 tarih ve 26800 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan, 20 Şubat 2008 tarihinde kabul edilen 5737 sayılı Vakıflar Kanununa bağlı olarak, Resmi Gazetede 27 Eylül 2008 tarihinde 27010 sayı ile yayınlanan Vakıflar Yönetmeliğine göre, Noter huzurunda, Seçim Tertip Heyeti ve ikişer gözlemci huzurunda usulüne uygun olarak Seçimini gerçekleştirdi. Devamı Tıklayın

 

Kilisemiz Ziyaretleri

12 Şubat 2008 tarihinde Kuzguncuk'da yaşayan üç dine mensup hanımlar tarafından düzenlenen, üç dine mensup insanların Kuzguncuk'ta bir arada kardeşçe sevgi içinde bir arada yaşamalarını konu alan etkinlik dahilinde bu dinlere mensup öğrenci ve büyükler cami ziyaretinden sonra, kilisemizi ziyaret ettiler.

Kilisemiz çeşitli yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistler, okullar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Turlar

Kilisemiz Tadilat işleri

Kilisemiz kalorifer tesisatı Vaillant Firmasının Temmuz 2007 ayı içinde üç günlük çalışmasıyla döşenip bitmiştir. Tesisat İgdaş tarafından onaylanıp 17 Ağustosta 2007 tarihinde doğalgaz kullanıma açılmıştır. Doğalgaz için 3 yardımsever 1/3 oranında maddi olarak destek vermiştir. Salon ve Mutfak bölümlerine de kalorifer tesisatı ayrıca döşenmiştir.

Diğer yapılan tadilatların açıklamaları ve ayrıntıları için tıklayınız.

 

 

Duyurular

Kilisemiz Tarihçesi:

Armenian - English - Turkish

Patrik Istepanos “Ağavni” zamanında Hassa Mimarı Ohannes Amira (Serveryan) tarafından Kuzguncuk’ta inşa edilen ve 11 Mayıs 1835’de ibadete açılan kilisenin kitabesinden Bedros Ağa (Şalcıyan) tarafından masrafları karşılanarak 1861 yılında yeniden inşa edildiği anlaşılmaktadır....

During the time of Patriarch Stephen, this church was built in Kuzgunjuk by the imperial architect Ohannes Amira Serverian. The church opened on 11 May 1835. The inscription on the church tells us that it was rebuilt in 1861 the costs being met by Bedros Agha Shaldjian.....

The History of Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

 

Güneş Balçıkla Sıvanmaz - Vakfımız Üstünde Oynanan Oyunlar

 

  Facebook   Gazetelerde Çıkan Haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Duyurular - Notice

Tarihçe - History

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

2012 Yılı Haberler

Restore

Jamanak Gazetesi - Jamanak 2011

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

2011 Yılı Haberler

Turlar

Marmara Gazetesi - Marmara2010

Ermenice Sözlük Nayiri

2009 - 2010 Yılı Haberler

2007 Madağ

Marmara2011 - Marmara2012

WebMail

2008 Yılı Haberler

2009 Madağ

Marmara2013

Haber- News - Lurer - Arşiv

2009 Arevakal

  Paros Dergisi

 

2762 Numaralı Kanun (Mülga)

5737 Sayılı Vakıflar Kanunu  Yeni

Vakıflar Yönetmeliği (yeni)