Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

 
 
     
Agos Gazetesi Çıkan Haberlerimiz Jamanak Gazetesi Çıkan Haberlerimiz 2011 Marmara Gazetesi Çıkan Haberlerimiz 2013
     
     

Büyütmek İçin Resimlere Tıklayınız - Click Images To Enlarge


 

     
     
 

26.12.2012 Kilisemizdeki 2012 Yılının Son Ayini ve Üsküdar Haydarpaşa Lisesi Öğrencileri'nin Ziyareti

26.12.2012 Çarşamba günkü Kilisemizdeki 2012 yılının son ayinini, Zadik Apğ. Babikyan, Agop Srg Papazyan, Koro şefi Murat Ur. İçlinalça, Megi Dikme, Ovsanna Çizmeciyan, Satenik Azeroğlu, Maksut Garavaryan, Agop Dilozyan, Asadur İçlinalça, Antranik Dupinyan, Yeprem Mihranyan, Sercan Özkomanova, Şahin Kalay ile Lusarar Hacı Yılmaz'dan Oluşan 13 tıbirden oluşan koro hep birlikte gerçekleştirdiler.

Cemaatimizin kilisemizi tıka basa doldurup yoğun ilgi gösterdiği ayinler sırasıyla Caşu Kirki Murat ur. İçlinalça, Avedaranı ve Veraperumu Agop Srg Papazyan okudu ve gerçekleştirdi.

Haysurp Vaazında “Her kim ki, şahsını alçaltır o yükseltilecektir” konusunu İncil’den ayetler ve açıklamalarla anlattı.

Hep birlikte okunan “Rabbin duası” ve “Der Voğormya”, Agop Srg. Papazyan'ın okuduğu “Tövbe Duası”ndan sonra inananların çoğunluğu Haysurp'un elinden “Hağortutyun” aldı.

“Su Okuma” dualarından sonra ayinler sona erdi.

Daha sonra inananlar, kadınlar kolumuzun hazırladığı yılın son sevgi sofrasına katılmak üzere salonumuza geçtiler.

Öte yandan ayinler sürerken, önce Beylerbeyi Lütfi Erçin İlköğretim Okulu’ndan küçük bir öğrenci grubu ve beş kişilik öğretmenleriyle ders amaçlı ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Bir süre ayinleri izledikten sonra Kilisemizden ayrıldılar.

Daha sonra Patrikhaneden alınan izinle, Üsküdar Haydarpaşa Lisesi Öğretmenleri, 40 kişilik bir öğrenci grubu ile ayinlere katıldılar. Hemen hemen tüm ayinleri izlediler. Ayinler sona erdikten sonra cemaatimiz sevgi sofrası için salonumuza geçerken, Haydarpaşa Liseli Öğrenciler Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan tarafından Kilisenin ön tarafına alınarak iki sıra halinde oturmalarını sağladı. Haysurp ve Agop Srg. Papazyan ve Hacı Yılmaz da hazır bulundu. Öğrencilere kendini tanıtıp açıklamalarda bulunan Başkan Edvart Ayvazyan, açıklamalar yapması için sözü Haysurp’a bıraktı. Öğrencilere Kilise hakkında bilgiler verdikten sonra hemen hemen her öğrencinin sorduğu soruları cevapladı. Yaklaşık birbuçuk saatlik bir eğitim niteliğindeki konuşmaları dinleyen, sorular sorup bilgilenen öğrenciler ve öğretmenleri, oldukça bilgilendiklerini ve geldiklerinin çok iyi olduğunu bundan dolayı da memnuniyetlerini belirterek kilisemizden ayrıldılar.

 
 

 

14 Aralık 2012 Cuma Günü Kalfayan Okulumuzun Kilisemizi Ziyareti.

14 Aralık 2012 Cuma Günü Kalfayan Okulumuzun 1. - 4. ve 5. sınıflarından yaklaşık 20 öğrenci Kilisemizi ziyaret etti.
Müdür Yardımcısı Sayın Mine Kılıçer, 1. Sınıf Öğretmeni Sayın Tamar Nergis, 4. Sınıf Öğretmeni Sayın Selin Kalfa ve Danışman Sayın Arusyak Mıgırdiçyan öğrencilerimize refakat ettiler. Kilisemiz Ruhanisi Haysurp Zadik Apğ. Babikyan da hazır bulundu.

Öğrencilerimiz Kilisemize geldiklerinde öncelikle mumlarını yakıp dualarını ettikten sonra, Haysurp Zadik Apğ. Babikyan tarafından hep birlikte rabbin duası okundu. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan kilisemizin dünü ve bu günü hakkında, yönetime geldikten sonra yapılan işleri anlatarak çocuklarımıza kısa bir konuşma yaptı ve devam etti: "Sizleri her zaman kilisemizde görmek istiyoruz, sizlere ihtiyacımız var. Bizler hepimiz sizlerin iyi eğitim almanız, gelecekte işlerinizde, yaşamınızda başarılı olmanız için çalışıyoruz. Ülkemize, cemaatimize, ailenize yararlı ve değerli fertler olmanız için çaba sarf ediyoruz. Sizlerin de bizim bu çabalarımıza derslerinizde başarılı olarak bizi ödüllendireceğinizden eminiz.

Bizler ve bizim çocuklarımız da bu okullarda okuduk. Sizin iyi eğitim almanız için mülkiyeti bizim olan Nersesyan Okulumuzu sizlerin yatakhaneniz olması için sizlere verdik. Kalfayan Vakfınızın Çok kıymetli bir yönetimi var. Burayı sizlerin en iyi şekilde kullanıp yararlanmanız için her türlü çabayı göstereceklerinden kuşkumuz yok.

Bizlere size neler yapmamız gerektiğini, neler istediğinizi söyleyin. Bizlerden isteklerinizi her türlü imkanlarımızı olanaklarımız elverdiğince karşılamaya hazırız." Diyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra Konuşan Haysurp kilisenin tarihi ve mimari özellikleri ile dini bilgileri vererek öğrencilere kilisemiz hakkında bilgiler verdi. Konuşmalar bittikten sonra salonumuza geçilerek, Kadınlar kolumuz tarafından hazırlanan ikramlar çocuklarımıza sunuldu. Çeşitli konuşmalar ile güzel bir ortamda sohbetlere devam edildi. hep birlikte edilen dualarla sofradan kalkıldı. Sayın Edvart Ayvazyan'ın Bitişikteki Kuzguncuk Camii imamı Sayın Aydın Vatan'a telefon edip gelmek istediklerini belirtmesi ve hocanın buyurun demesi üstüne Kuzguncuk Camiine gidildi. Günlerden Cuma olması ve namaz vaktine çok az kalması nedeni ile burada ziyaret kısa sürdü.

     

10 Haziran 2012 Pazar Kilisemizin Ananevi İsim günü Patrik Genel Vekili Baş Episkopos Aram Ateşyan'ın riyaset ettiği ayinler Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın sunumu ve Getronagan Korosu ile çok sayıdaki tıbirlerimizin icrası ile gerçekleşti.

10 Haziran 2012 Pazar Kilisemizin ananevi İsim ve Madağ günü, Başepiskopos Aram Ateşyan Başkanlığında Dini törenler gerçekleştirildi. Surp Badarakı Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan Sundu. Horana ve Kutsal Sofraya Agop Srg. Papazyan, Vahram Srg. Lüleciyan, Krikor Ur. Samuelyan, Ardaş Ur. Madatyan Hizmet ettiler. Surp Badarak, Şef Ovsanna Kalender yönetimindeki Getronagan Korosu tarafından, Kristin Salmaslı'nın Orgu eşliğinde seslendirildi. Devamı ve Resimler

     

 09.06.2012 Cumartesi
Surp Krikor Lusavoriç’in Kuyudan Çıkışı Anısına Patrikhanemiz Din Görevlilerinin Katılımı İle Badarak Ayini Yapıldı.

Der Sahag Srp. Maşalyan Riyasetinde yapılan bugünkü ayinlerde, Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan hazır bulundu. Ayinleri Der Krikor A. Khn. Damatyan sundu. Bunkü ayinlere aynı zamanda Der. Av. Khn Bısak  Tezenliyan, Der Av. Khn. Diran Reisyan, Der Av. Khn. Müron Ayvazyan, Der. Av. Khn Antreas Hagopyan, Der Kevork Çınaryan, Der Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, Der Dırtad Uzunyan, Der Yeğya Kervancıyan, Der Minas Cihangülyan, Der Zaven Bıçakçıyan, Der Zohrab Civanyan, Der. Zakar Koparyan, Der Husik Hergelyan ile 17 Ruhanimizin katılımı ile Badarak Ayini yapıldı. Bu önemli günde Artun Srg. Damatyan, Krikor Ur. Samuelyan, Ardaş Ur. Madatyan hazır bulunup Ayinleri hep birlikte icra ettiler. Devamı ve Resimler

     
 

Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin Kültürlerin Buluştuğu Yer olan Kuzguncuk gezisi

31 Mayıs 2012 Perşembe günü Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri Kültürlerin Buluştuğu Kuzguncuk gezisi dâhilinde, Okul Müdiresi Sayın Ani Yaramyan, Ermenice Öğretmeni Sayın Janet Tandırcı ile Kilisemizi ziyaret etttiler.

Kültürlerin Buluştuğu, üç dinin bir arada olduğu Kilise, Cami ve Sinagogları ziyaret amacıyla Kuzguncuk semtine bir gezi tertipleyerek Kilisemize gelen öğrenciler, Kilisemiz Ruhanisi Zadik Apğ. Babikyan ve Yönetim Kurulu Başkanımız Edvart Ayvazyan'ın da katılımı ve rehberliği ile  Okul Müdiresi Sayın Ani Yaramyan,Ermenice Öğretmeni Sayın Janet Tandırcı ile birlikte önce Kuzguncuk Rum Ortodoks Kilisesini ziyaret ettiler. Daha sonra Beth Yaakov Sinagok'u ziyaret edildi. Burada Sinagok hakkında tanıtım bilgileri alındıktan sonra tarafımıza hazırlananı ikramlar sunuldu.

Devamı ve Resimler

 
 

5 Nisan 2012 Büyük Perşembe

 

5 Nisan 2012 Büyük Perşembe Günü Kilisemizde, Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın riyasetinde, Intreats Badarak Gerçekleştirildi.

Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın Riyaset edip sunduğu ayinler, Murat Ur. İçlinalça yönetiminde, Krikor Ur. Samuelyan, Hacı Yılmaz, Levon Avedikoğlu, Onnik Taşkıran, Avedis Çakmak, Asadur İçlinalça, Levon Zınzalyan tarafından icra edildi.

Ayinlere Cemaatimiz inananlarının yoğun ilgi gösterip kilisemizi doldurdular.

Rabbin duasından önce Vaaz eden Haysrup, vaazında büyük haftayı, Büyük Perşembeyi ve Hz. İsa'nın son yemeğini anlatıp, sözlerini bize hatırlattı.

Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Rabbin duası ve Der Voğormya dualarından sonra Haysurp  hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okuyup hemen hemen herkese hağortutyun verdi.

Ayinler sonrası Telma Koparan tarafından annesi Araksi Koparan'ın ruhuna verilen, Kilisemiz  Kadınlar Kolu tarafından hazırlanan hokecaşa Haysurp, Koro Üyeleri ve cemaatimiz katıldı.

Resimler İlave edilecek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28.03.2012 Çarşamba Son Arevakal

28.03.2012 Çarşamba Günü Kilisemizdeki Son Arevakal Ayinleri Der Yeğişe Vrt. Uçkunyan Riyasetinde sunuldu.

Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan'ın da hazır bulunduğu ayinler, Murat Ur. İçlinalça yönetiminde, Krikor Ur. Samuelyan, Yeprem Mihranyan, Hacı Yılmaz, Levon Avedikoğlu, Kapriel Miricanyan, Avedis Çakmak tarafından icra edildi.

İnananlarımızın kilisemizi doldurduğu bu son Arevakal gününde, Yeğişe Vartabet vaazında:

Bu dünyada ne hakim hepimiz iyi biliyoruz.  Kin, nefret, adaletsizlik, kazancı uğruna her şeyi yapma, kazancı uğruna, gücü uğruna, her şeyi mübah sayma hakim. dedi ve devam etti;

"Hiç kimse Avedaran okumadığı için, Hisusun ağzında dökülen şu sözleri kimse okumuyor, İşte diyor Hisus, Bu dünyanın Kralı geliyor. Onun benim üstümde hiç bir etkisi yoktur. Biz bu sözlerden şunu anlıyoruz, dünyaya  hakim olan güç kötülük gücüdür. Dünyaya hakim olan güç, kötülük gücünün elemanlarıdır ki onların asla doğrulukla, adaletle işleri olmaz. Bizler bile kendi çevremizde çoğu zaman, içimizde doğruluğu ve adaleti uygulamıyoruz.

Başka dinlerin, bizim dinimizi bilerek çarpıttıklarına işaret ederek, bilerek çünkü bilmeyerek yapılan şey İncil'e bakıldığında öğrenilir zaten dedi ve devam etti:

Hisus Peygamber değil, Peygamberden de üstün, Tanrının Oğlu, öncesiz ve sonrasız, zamansız,  ama beden almış,  aramızda yaşamış, bizim için haça gerilmiş, bizim için, bizi temizlemek için, bizi paklamak için,  bizi değiştirmek için, bize kapalı olan yolları açmak için. Kim Mesih'in adıyla tövbe etmemişse, günahlarını sunmamışsa onun haçının önüne, cennete gireceğini, Tanrı'nın yanına gireceğini düşünmesin. Çünkü ancak ve ancak, kim Kristos'a iman eder, Tanrılığına ve beden alışına, ölüşüne ve dirilişine, ancak o insanlar, ondan sonra da doğru yaşadıklarında, kendilerini yenilediklerinde ve değiştirdiklerinde Tanrı'nın söz verdiği dünyaya girecekler.

Bütün oluşumu yaratan bir tanrı var. O tek Tanrının da tek sözü var. O da Kitabı Mukaddes'tir. Yaratılıştan bu güne kadar, birbirini tamamlayan şekillerde. Kim Kristos'a Tanrı, Tanrı oğlu, beden almış kişi olarak iman ediyorsa, Haçta bizim için öldüğüne iman ediyorsa o gerçektir. Gerçek Tanrı'nın Çocuklarıdır.

Hiç bir politik güç dünyaya doğruluğu getirmez. Dünyaya doğruluğu Tanrı getirir. Tanrıya iman eden insanlar, doğruluğa acıkıp susayan insanlar, ancak dünyada doğruluğu getirirler. Doğruluk üzerine yürüdüklerinde. kendilerini feda ettiklerinde ancak doğruluğu getirirler. Kim Tanrıyı özlemişse, kim doğruluğu özlemişse, kim sevgiyi özlemişse, kim sevginin ne kadar önemli olduğunu görmüşse ve hayatında uyguluyorsa, ancak ve ancak dünyaya kurtuluş o insanlar vasıtasıyla gelir.

Bu hafta burada son Arevakal oldu. Rabbin inayetiyle en kutsal haftaya gireceğiz. Rabbin dirilişini kutlayacağız, Rabbin inayetiyle. Burada duyduğumuz bu sözleri unutmayalım. O dirilişi değerlendiren insanlar Tanrının krallığına girecek. İsim, etiket şu bu hiç önemli değil. Kim Kristos'un sözlerini değerlendirir O'nun hazırladığı dünyaya girer. Başkası hiç değil. O'nun inayeti ve merhameti üzerinizden eksik olmasın." diyerek vaazını bitirdi.

Hep birlikte okunan der Voğormya ve  Der Zadik Apğ. Babikyan'ın su okuma duasını okumasından sonra ayinler sona erdi.

Ayinler sonrası Salonda verilen Kadınlar Kolunun hazırladığı sevgi sofasında, neşe ile sohbetler uzun süre devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.03.2012 Cumartesi Günü
Surp Krikor Lusavoriç'in işkence görüp kuyuya indirilişi anısına (Mudni Virab), Din Görevlilerinin Katılımı İle Badarak Ayini yapıldı.

Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan Riyasetinde yapılan bugünkü ayinlerde, Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan hazır bulundu. Ayinleri Der Krikor A. Khn. Damatyan sundu. Bunkü ayinlere aynı zamanda Der. Antreas Hagopyan, Der Kevork Çınaryan, Der Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, Der Yeğya Kervancıyan, Der Zohrab Civanyan, Der. Zakar Koparyan, Der Husik Hergelyan ile 11 Ruhanimizin katılımı ile Badarak Ayini yapıldı. Bu önemli günde Diakoslar Agop Srg Papazyan, Artun Srg. Damatyan, Krikor Ur. Samuelyan hazır bulunup Ayinleri hep birlikte icra ettiler.

Sabah Jamerkutyun hemen hemen tüm derhayrlarımızın katılımı ile Der. Krikor Av. Khn. Damatyan Başkanlığında derhayrlarımız tarafından saat 08.30 dan itibaren icra edilmeye başlandı. Aynı zamanda Cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren tıka basa doldurmaya başladılar. öyle ki kelimenin tam anlamıyla iğne atsan yere düşmeyecek nitelikteydi.

Caşu Kirki Der Antreas Hagopyan, Caşu Avedaranı Krikor Ur. Samuelyan okudu ve Verapurumu Artun Srg. Damatyan yaptı.

Hayr Zakeos verdiği vaazda günün içeriğini ve Surp Krikor Lusavoriç'in hayatını anlattı ve devam etti:

"Krikor olarak kuyuya indi, 13 yıl Mesihin sevgisi ile yüreği doldu. Orası ona okul olup orada affetmeyi, sevmeyi, Tanrıya güvenmeyi öğrendi. Aziz Krikor Aydınlatıcı olarak oradan çıktı. Onun Hatırası mübarek olsun. Sizleri de Rab bol bol kutsasın. Şu bahar günü iman babanızı ve onun yüreğindeki imanı, sevdiğiniz ve saydığınız ve siz de yüreğinizde aynısını taşıdığınız için, kalkıp farklı yerlerden buraya geldiniz. Rab hepinizi mübareklesin. Siz Allahın evlatlarısınız. Tanrının seçilmiş halkısınız. Her biriniz Rab için kıymetli ve önemlisiniz. Ve bu gün dualarınız, gökler açılıyor ve Rab Mukaddes mekanından hepinizin dualarını işitiyor. Bilin, bu gün aynı zamanda İman babamız Surp Krikor Lusavoriç her birimiz için şefaat ediyor Rabbimizin önünde. Öyle ki Rab, Merhameti ile her birimizi kucaklasın. Adaleti ile bize bakmasın. Çünkü eğer öyle bakarsa benden başlayarak onun adaleti önünde kimse duramaz sanırım, Günahlarımız, Kusurlarımız çoktur. Hatalarımız vardır. Onun bize olan sevgisi,  bizim günahlarımızdan. bizim günahlarımızdan çok daha büyük ve fazladır. Bu gün Surp Krikor Lusavoriç her birimize bir bir dokunup kutsuyor. Mübarek olsun Onun hatırası.

Vaazına Krikorların ve Artunların isim günü olduğunu belirterek Başta Der Krikor A. Khn. Damatyan olmak üzere adı Krikor olanları kutladı.

Rab hepimizin yüreğini bu gün uyandırsın. Çünkü Krikor uyanmış, aydınlanmış demek, Duam ve dileğim o ki değerli kardeşlerim, hepimiz bu gün Rabbe uyanalım, Rabbin ruhuyla uyanalım, Rab aydınlık, parlak yüzünü üzerinizden eksik etmesin. Buraya nasıl geldiniz bilmiyorum ama, buradan Krikor'un imanıyla güçlenmiş, cesaretlenmiş, Kutsal Ruhun armağanlarıyla gönenmiş bir şekilde evlerinize geri dönmenizi Rab'den diliyorum. Rab hepinizi  bol bol kutsasın ve bereketlesin Amen." diyerek Vaazını sonlandırdı.

Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Rabbin duası ve özellikle Der Voğormya hep birlikte tamamen kiliseyi dolduran inananlar tarafından seslendirilmesi, Ruhanilerin Cemaatimize bırakması Der Voğormya'nın tek bir ses olarak söylenmesi duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Ağlayanların olduğu gözlendi.

Ayinler sonrası, güzel biri bahar günü olduğundan hem salon ve bahçeye açılan sevgi sofralarında inanalar katıldı. Bu günkü sevgi sofrasının masraflarını Sayın Markrit Atmaca karşıladı.

 07 Mart 2012 Çarşamba Günkü

Üçüncü Arevakal Ayinleri

07 Mart 2012 Çarşamba Günkü kilisemizdeki Arevakal Ayinleri Episkopos Sahag Maşalyan Başkanlığında gerçekleşti.

Arevakal Ayinleri Kilisemiz Din Görevlisi Der Zadik Apğ. Babikyan, Levon Srg. Kuyumcuyan, Kirkor Ur. Samuelyan ve Koro şefi Murat Ur. İçlinalça yönetiminde 10 tıbir tarafından icra edildi. Sevgili Ağabeyimiz Ardaş Ur. Madatyan ise hastalığı nedeniyle ayinlere katılamadı. Kendisine geçmiş olsun diyoruz.

Soğuk ama güneşli güzel bir çarşamba gününde kilisemiz, ilk hafta olduğu gibi Arevakalın üçüncü haftasında da, Sahag Srp Maşalyan'ın vaazını dinlemek için kilisemize kendi imkanlarıyla İstanbul'un her yerinden gelen inananlarla doldu taştı.

Sahag Srp Vaazında Başlıca Mutluluk konusuna değindi. Mutlu olmamız için verici olmamız, beklentide olmadan karşılıksız vermemiz gerektiğine, mutluluğun en önemli iki unsurunun almak ve vermek olduğuna, bunlardan biri olmazsa mutluluğun tamamlanmayacağına işaret etti. Bizler karşılık beklemeden ne kadar çok verirsek, o kadar çok bize verileceğini anlattı. Allaha imanımızın her zaman çok güçlü olmasını ve içimizden hiç eksik etmememiz gerektiğini belirterek vaazını sonlandırdı.

Rabbin Duası, Der Voğormya ve Suyun okunma Dualarından sonra Ayinler sona erdi.

Ayinler sonrası, bir süre önce "Son Arapgirli" adlı kitabı yayınlanan, yazarı Varsenik Oruncakcıel'in Rahmetli eşi, Mardiros Oruncakcıel'in ruhuna, kızı Markrit Atmaca tarafından verilen can yemeğine katılan koro üyeleri ve cemaatimiz inananları sıcak ve samimi bir ortanda güzel sohbetler eşliğinde, hoşça vakit geçirdiler.

Sahag Srp Maşalyan Vaaz Canlı İzle Youtube

Çekip Yükleyen: Krikor Samuelyan

     

 

 

 

29 Şubat 2012 Çarşamba Günü

İkinci Arevakal Ayinleri

 

29 Şubat 2012 Çarşamba günkü kilisemizdeki ikinci Arevakal Ayinleri Aram Srp Ateşyan'ın riyasetinde gerçekleşti.

Arevakal Ayinleri Kilisemiz Din Görevlisi Der Zadik Apğ. Babikyan, Levon Srg. Kuyumcuyan, Ardaş Ur. Madatyan, Kirkor Ur. Samuelyan ve Koro şefi Murat Ur. İçlinalça yönetiminde 14 tıbir tarafından icra edildi. Ayrıca bir çok tıbir de dinleyici olarak ayinleri izledi.

Bir gece önce önce yağan yoğun karın kesilmesi, ancak sabah dondurucu soğuk olmasına karşın güneşli bir hava ile güne başlayan İnananlar, Aram Sırpazan'ın Vaazını dinlemek için akın akın kilisemize geldiler. Üsküdar'dan gelen yoğun kalabalık ve diğer semtlerden gelen tam altı otobüs ile kelimenin tam anlamı ile mahşeri bir kalabalık vardı. Sabah Saat on olmamıştı ki sokak kapılarına kadar hınca hınç kilisemiz doluydu. Öyle ki sabah duaları bitiminde dahi Hayr Mer inananlar tarafından hep bir ağızdan söylendi. Aram Srp. Ateşyan'ın da katılımı ile başlayan Arevakal Ayinleri, Sırpazan Hayr'ın Vaazı ile devam etti.

Der Aram Ark. Ateşyan, dünyanın her türlü varlıklarla dolu olduğu iyisine kötüsüne, doğrusuna yanlışına bakılmaksızın oluştuğunu söyleyerek vaazına başladı.

Delice Mezhelinden yola çıkarak iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmadan beraber yaşanacağını belirtti. Çünkü her iki uçları birbirinden ayırdığınızda faydadan çok zararını görebiliriz. İnsanlara ön yargı ile yaklaşmadan gerekenleri yapmak gerek.

Tanrı hiçbir suretle kötüye yer vermez. Daima O'ndan iyi şeyler gördük ve göreceğiz. Dolayısı ile her konuda ona layık olmaya çalışalım, diyerek Vaazını bitirdi.

Hep birlikte okunan Hayr Mer, Der Voğormya ve suyun okunması duaları ile ayinler son buldu.

Ayinler sonrası kilisemiz salonunda verilen sevgi sofrasına katılan koro üyeleri ve Cemaatimiz inananlar, güzel sohbetler içinde neşeli dakikalar geçirdiler.

Baş Episkopos Aram Ateşyan Vaaz:

Vaaz 1. Kısım Canlı İzle Youtube

Vaaz 2. Kısım Canlı İzle Youtube

Çekip Yükleyen: Krikor Ur. Samuelyan

 

 

     

 

Kilisemizde 22 Şubat 2012 Çarşamba günü başlayan ilk Arevakal ayinleri

20 Şubat 2012 Pazar günü kutlanan Paregentan ertesi 21 Şubat 2012 Pazartesi günü büyük oruç dönemine girildi. 22 Şubat 2012 Çarşamba günü başlayan ilk Arevakal ayinlerine, Kilisemiz Din Görevlisi Rahip Zadik Babikyan Başkanlığında icra edildi.

Geçen yılın fırtınalı ve yoğun kar yağışı ile başlayan Arevakal ayinleri, bu yıl tam tersi soğuk ama güneşli çok güzel bir gün ile başladı. Kilisemizde başlayan Arevakal ayinlerinin bu ilk gününde Üsküdar ve İstanbul’un her köşesinden cemaatimiz inananları tarafından erken saatlerden itibaren doldu taştı. Sabah saat onda zaten kapılara kadar hınca hınç kilisemiz doluydu. Bizleri Sevindiren başka bir durum da inananlarımızın neredeyse tamamı kendi imkanları ile gelmiş ve kilisemizi tıka basa doldurmuş olmasıydı.

Kilisemiz Din Görevlisi Rahip Zadik Babikyan'ın riyaset ettiği Arevakal Ayinlerine Aram Srg. Baronyan, Ardaş Ur. Madatyan, Yerajişt Murat Ur. İçlinalça ile toplam on tıbir hazır bulundu.

Rahip Zadik Babikyan'ın verdiği vaazda; Oruç haftalarına başladığımız için neler yapıp neler yapmayacağımız, hareketlerimizin oruçla hangi düzeyde olması gerektiğini anlattı. Bu oruç dönemi kendimizi tanımamız için bir fırsat olduğunu birbirimize yardım etmemiz ve birbirimizi sevmemiz gerektiğini söyleyerek vaazını bitirdi.

Hep birlikte okunan Hayr Mer, Der Voğormya ve suyun okunması duaları ile ayinler son buldu.

Ayinler ve sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan inananlar, geç saatlere kadar sevgi ve birlik beraberlik içinde neşeli dakikalar geçirdiler.

 

 

 

 

     
     

Vakfımız seçimlerine 2. bir liste olarak giren Mavi Liste,  Seçimi Kaybedip, İstanbul Vakıflar Müdürlüğüne seçimlerden iki gün sonra Üsküdar Surp Haç Ermeni Kilisesinin Yöneticileri, eşleri ve yakın çevrelerinin imzaları ile yaptıkları itiraz da reddedildiği halde, Yine Üsküdar Surp Haç Ermeni Kilisesinin Yöneticileri, eşleri desteğinde Kilisemizi mahkemeye verdiler.

Bilindiği gibi hemen hemen tüm vakıflarımız 2011 Yılı içinde yeni dönem Yönetim Kurulu Üyelerinin seçimlerini gerçekleştirdi.

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfımız da 08.05.2011 tarihinde, 27 Şubat 2008 tarih ve 26800 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan, 20 Şubat 2008 tarihinde kabul edilen 5737 sayılı Vakıflar Kanununa bağlı olarak, Resmi Gazetede 27 Eylül 2008 tarihinde 27010 sayı ile yayınlanan Vakıflar Yönetmeliğine göre, Noter huzurunda, Seçim Tertip Heyeti ve ikişer gözlemci huzurunda usulüne uygun olarak Seçimini gerçekleştirdi. Devamı Tıklayın

Kilisemiz 2011Yılı ve Diğer Haberleri İçin Tıklayın
     

 

 

 

 

 

23.11.2011 Çarşamba

23 Kasım 2011 Çarşamba Günü inanlarımızın yoğun katılımı ile icra edilen badarak ayinleri, Kilisemiz Ruhanisi Zadik. Apğ. Babikyan, Agop Srg. Papazyan,  Koro şefi Murat Ur. İçlinalça, Lusarar Avedis Çakmak, Ardaş Ur. Madatyan, Kirkor Ur. Samuelyan ile toplam 16 tıbirin katılımı ile icra edildi.

Her hafta çarşamba günlerinin kilisemizin inanlar tarafından tıka basa doldurulması bu hafta da gerçekleşti. İstanbul'un her yerinden kilisemize akın akın gelen cemaatimiz inananları kilisemizi şenlendirip dualarını ve dileklerini gerçekleştirdiler.

Ayinler hep birlikte okunan dualar ile inanların büyük kısmının Zadik. Apğ. Babikyan'dan hağortutyun almaları ve su okuma duaları ile sona erdi.

Ayinler sonrası hep birlikte, her zaman olduğu gibi kadınlar kolunun hazırladığı sevgi sofrasında birlik ve beraberlik içinde, dostlukların pekiştiği mutlu anlar yaşandı.

 

 

 

 

 

     

 

 

 

19.10.2011 Çarşamba

19.10.2011 Çarşamba Günü Yapılan ayinde duygu sel oldu aktı.

Her çarşamba olduğu gibi inanlarımızın yoğun katılımı ile icra edilen badarak ayinlerine, değerli koro üyelerimiz de her geçen hafta desteklerini artırıp ayinlerin muhteşem icra edilmesini sağlamaktalar. Kilisemiz Ruhanisi Zadik. Apğ. Babikyan 15 günlük bir süre için yurt dışında olduğundan bu hafta da ayini Husik Khn. Hergelyan Sundu. Ayinlere Arjantin'den gelen Hıraç Srg. Süren ve İsviçre'den gelen Koro şefi Yetvart Srg. Tavityan da misafir olarak bizi onurlandırdılar.

Ayinler  Agop Srg. Papazyan, Hıraç Srg. Süren, Koro şefi Murat Ur. İçlinalça, Lusarar Avedis Çakmak, Ardaş Ur. Madatyan, Yetvart Srg. Tavityan ile 16 tıbirin katılımı ile muhteşem icra edildi. Hafta arası olmasına rağmen dolup taşan kilisemize gelen inanlar, Koro üyelerinin sunduğu bu harika ayinin etkisiyle duygusal anlar yaşadılar. Hatta Husik Khn. Hergelyan kendi Kahana olma sürecini anlattıktan sonra bu günkü gibi bir ayin sunmadığını ifade ederken iki kere ağlamaklı olup, konuşmasına duygulu anlar içinde duraklayarak zorlukla devam etti.

Caşu kirki Murat ur. İçlinalça, Avedaranı Hıraç Srg. Süren okudu. Tövbe duasını Husik Khn. Hergelyan okuduktan sonra inananlara hağortutyun verdi.

Kadınlar kolunun hazırladığı sevgi sofrasında ise bir konuşma yapan Kilise Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan, Aynı duygu selinin tüm kilisemizde ayine katılan herkesi etkilediğini, önceleri kapalı bir kilisenin, yönetim kurulumuzun çalışmaları ile bu gün hafta arası olmasına rağmen böyle tıka basa dolması, değerli tıbirlerimizin de katılımı ve desteği ile bu harika anları yaşadıklarını ifade ederek, kiliseyi her iklim şartında dolduran inananlara ve koro üyelerine teşekkür etti. Bu arada koro üyeleri ayinin etkisi altında kalarak birbirlerini tebrik ve teşekkür ederken hala ağlıyorlardı. Yemekten sonra içilen kahve ile sohbetlerle bu güzel anlar devam etti.

 

 

 

     
 
Kilisemiz 2011Yılı ve Diğer Haberleri İçin Tıklayın
     

 

Kilisemiz Ziyaretleri

12 Şubat 2008 tarihinde Kuzguncuk'da yaşayan üç dine mensup hanımlar tarafından düzenlenen, üç dine mensup insanların Kuzguncuk'ta bir arada kardeşçe sevgi içinde bir arada yaşamalarını konu alan etkinlik dahilinde bu dinlere mensup öğrenci ve büyükler cami ziyaretinden sonra, kilisemizi ziyaret ettiler.

Kilisemiz çeşitli yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistler, okullar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Turlar

Kilisemiz Tadilat işleri

Kilisemiz kalorifer tesisatı Vaillant Firmasının Temmuz 2007 ayı içinde üç günlük çalışmasıyla döşenip bitmiştir. Tesisat İgdaş tarafından onaylanıp 17 Ağustosta 2007 tarihinde doğalgaz kullanıma açılmıştır. Doğalgaz için 3 yardımsever 1/3 oranında maddi olarak destek vermiştir. Salon ve Mutfak bölümlerine de kalorifer tesisatı ayrıca döşenmiştir.

Diğer yapılan tadilatların açıklamaları ve ayrıntıları için tıklayınız.

 

 

Duyurular

Kilisemiz Tarihçesi:

Armenian - English - Turkish

Patrik Istepanos “Ağavni” zamanında Hassa Mimarı Ohannes Amira (Serveryan) tarafından Kuzguncuk’ta inşa edilen ve 11 Mayıs 1835’de ibadete açılan kilisenin kitabesinden Bedros Ağa (Şalcıyan) tarafından masrafları karşılanarak 1861 yılında yeniden inşa edildiği anlaşılmaktadır....

During the time of Patriarch Stephen, this church was built in Kuzgunjuk by the imperial architect Ohannes Amira Serverian. The church opened on 11 May 1835. The inscription on the church tells us that it was rebuilt in 1861 the costs being met by Bedros Agha Shaldjian.....

The History of Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

 

  Facebook   Gazetelerde Çıkan Haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Duyurular - Notice

Tarihçe - History

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

2012 Yılı Haberler

Restore

Jamanak Gazetesi - Jamanak 2011

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

2011 Yılı Haberler

Turlar

Marmara Gazetesi - Marmara2010

Ermenice Sözlük Nayiri 2009 - 2010 Yılı Haberler

2007 Madağ

Marmara2011 - Marmara2012
WebMail

2008 Yılı Haberler

2009 Madağ  
Haber- News - Lurer - Arşiv

2009 Arevakal

  Paros

2762 Numaralı Kanun (Mülga)

5737 Sayılı Vakıflar Kanunu  Yeni

Vakıflar Yönetmeliği (yeni)