Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

 

Kilisemiz Facebook Sayfası    
Agos Gazetesi Jamanak Gazetesi 2011 Marmara Gazetesi 2011
     

23.11.2011 Çarşamba

23 Kasım 2011 Çarşamba Günü inanlarımızın yoğun katılımı ile icra edilen badarak ayinleri, Kilisemiz Ruhanisi Zadik. Apğ. Babikyan, Agop Srg. Papazyan,  Koro şefi Murat Ur. İçlinalça, Lusarar Avedis Çakmak, Ardaş Ur. Madatyan, Kirkor Ur. Samuelyan ile toplam 16 tıbirin katılımı ile icra edildi.

Her hafta çarşamba günlerinin kilisemizin inanlar tarafından tıka basa doldurulması bu hafta da gerçekleşti. İstanbul'un her yerinden kilisemize akın akın gelen cemaatimiz inananları kilisemizi şenlendirip dualarını ve dileklerini gerçekleştirdiler.

Ayinler hep birlikte okunan dualar ile inanların büyük kısmının Zadik. Apğ. Babikyan'dan hağortutyun almaları ve su okuma duaları ile sona erdi.

Ayinler sonrası hep birlikte, her zaman olduğu gibi kadınlar kolunun hazırladığı sevgi sofrasında birlik ve beraberlik içinde, dostlukların pekiştiği mutlu anlar yaşandı.

     

 

 

 

 

19.10.2011 Çarşamba

19.10.2011 Çarşamba Günü Yapılan ayinde duygu sel oldu aktı.

Her çarşamba olduğu gibi inanlarımızın yoğun katılımı ile icra edilen badarak ayinlerine, değerli koro üyelerimiz de her geçen hafta desteklerini artırıp ayinlerin muhteşem icra edilmesini sağlamaktalar. Kilisemiz Ruhanisi Zadik. Apğ. Babikyan 15 günlük bir süre için yurt dışında olduğundan bu hafta da ayini Husik Khn. Hergelyan Sundu. Ayinlere Arjantin'den gelen Hıraç Srg. Süren ve İsviçre'den gelen Koro şefi Yetvart Srg. Tavityan da misafir olarak bizi onurlandırdılar.

Ayinler  Agop Srg. Papazyan, Hıraç Srg. Süren, Koro şefi Murat Ur. İçlinalça, Lusarar Avedis Çakmak, Ardaş Ur. Madatyan, Yetvart Srg. Tavityan ile 16 tıbirin katılımı ile muhteşem icra edildi. Hafta arası olmasına rağmen dolup taşan kilisemize gelen inanlar, Koro üyelerinin sunduğu bu harika ayinin etkisiyle duygusal anlar yaşadılar. Hatta Husik Khn. Hergelyan kendi Kahana olma sürecini anlattıktan sonra bu günkü gibi bir ayin sunmadığını ifade ederken iki kere ağlamaklı olup, konuşmasına duygulu anlar içinde duraklayarak zorlukla devam etti.

Caşu kirki Murat ur. İçlinalça, Avedaranı Hıraç Srg. Süren okudu. Tövbe duasını Husik Khn. Hergelyan okuduktan sonra inananlara hağortutyun verdi.

Kadınlar kolunun hazırladığı sevgi sofrasında ise bir konuşma yapan Kilise Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan, Aynı duygu selinin tüm kilisemizde ayine katılan herkesi etkilediğini, önceleri kapalı bir kilisenin, yönetim kurulumuzun çalışmaları ile bu gün hafta arası olmasına rağmen böyle tıka basa dolması, değerli tıbirlerimizin de katılımı ve desteği ile bu harika anları yaşadıklarını ifade ederek, kiliseyi her iklim şartında dolduran inananlara ve koro üyelerine teşekkür etti. Bu arada koro üyeleri ayinin etkisi altında kalarak birbirlerini tebrik ve teşekkür ederken hala ağlıyorlardı. Yemekten sonra içilen kahve ile sohbetlerle bu güzel anlar devam etti.

 

 

 

 

     

11.10.2011 Çarşamba

11.10.2011 Çarşamba günü kilisemiz Ruhanisi Zadik. Apğ. Babikyan Yurt 15 günlük bir süre için dışında olduğundan Ayin Der Zakar Koparyan tarafından gerçekleştirildi. Ayinler Kilisemiz korosunun yenilenen kadrosu ile Başta Agop Srg. Papazyan, Koro şefi Murat İçliateş, Lusarar Avedis Çakmak ve Ardaş Ur. Madatyan ile toplam 12 tıbirin katılımı ile Der. Zakar Koparyan'ın başkanlığında sunuldu.

 

 

Kilisemiz Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan'ın önderliğinde, çalışmaları ile tamamen vakfımızın kalkınması, başta gençlerimiz olmak üzere cemaatimizin kiliselerimizi doldurup canlandırmasını hedefleyen ve vakfın gelirlerini artırıp gelir fazlasını cemaatimize geri kazandırmayı her zaman hedefleyip bu konuda örnek teşkil olan yönetim kurulumuzun çalışmalarından dolayı artık olağan hale gelen her hafta çarşamba günlerinin kilisemizin inanlar tarafından tıka basa doldurulması bu hafta da gerçekleşti. Her hafta olduğu gibi İstanbul'un her yerinden kilisemize akın akın gelen cemaatimiz inananları kilisemizi şenlendirip dualarını ve dileklerini gerçekleştirdiler. Ayinler Zakar Khn Koparyan'ın tövbe duasını okuyup hağortutyun vermesi ve su okuma duaları ile sona erdi. Kadınlar kolu tarafından hazırlanıp, Kilisemiz salonunda verilen sevgi sofrasında neşeli dakikalar geçirildi.

Öte yandan ayinler devam ederken, Haber Türk Kanalı tarafından, Patrikhaneden alınan izinle yeni yayın döneminde başlayacak olan, "Şehrin Manzaraları" adlı programın çekimlerini Gerçekleştirdiler. Haber Türk Kanalı'nın programın çekmekteki amaç, İstanbul'un kültürel zenginliğini, semtlerin ve sokakların tarihi geçmişi üzerinden anlatmayı hedeflemek. Bu programın 2. Bölüm Çekimleri ise Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizde gerçekleşti. Program Haber Türk Kanalında  tahmini iki hafta sonra yayınlanacak.

Resimler İlave olacak.

     

26 Haziran 2011 Pazar Kilisemizin Ananevi İsim günü, Episkopos Sahak Maşalyan riyasetinde, Rahip Zadik Babikyan'ın İcrası ile Surp Badarak ve Hokehankist Dualarıyla gerçekleşti.

26.06.2011 tarihinde Kilisemizin ananevi İsim ve Madağ günü, Episkopos Sahak Maşalyan Başkanlığında Dini törenler gerçekleştirildi. Surp Badarakı Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan Sundu. Horana ve Kutsal Sofraya Agop Srg. Papazyan ve Vahram Srg. Lüleciyan Hizmet ettiler. Surp Badarak, Şef Hıraç Ohanyan yönetimindeki Gomidas Korosu tarafından,  Mardik Bengliyan'ın Orgu eşliğinde seslendirildi.

Sabah Duaları ise Prg. Misak Ur. Çamyapan Yönetiminde Kilisemiz Koro üyeleri tarafından seslendirildi. Caşukirki Sahak Srp. Avedaranı Misak Ur. Çamyapan okudu. veraperumu ise Agop Srg. gerçekleştirdi.

Meteorolijinin hava durumu bildirilerinde bir hafta boyunca pazar gününün istanbulda sel baskınları ve havanın sert rüzgarlı ve yağmurlu olacağı yönündeki açıklamalarına rağmen inananlar sabahın erken saatlerinden itibaren kilisemizi tıka basa doldurdular. Saat 11:00 de kapılara kadar inananlar hınca hınç kilisemizi doldurmuş ve hala gelmeye devam ediyordu.

Sabah saat 08:50 de Der Zadik Apğ Babikyan tarafından başlayan sabah duaları saat 11 de sona erdi. Surp Badarak ise bittiğinde saatler 13:30'u gösteriyordu.

Srpazan Hayr Yelni Virab ve Don Gatoğige ile bilgiler verdikten sonra Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Rabbin duası ve Der Voğormya dualarından sonra Sahak Srp. hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okudu. İnananların büyük çoğunluğu, Der Zadik Babikyan tarafından hağortutyun aldılar. Hokehankist ve Madağortnutyun'dan sonra dualar sona erdi.

Sayın Nadya Taşel, Getronagan Lisemizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Harutyun Ebeoğlu, Surp Garabed Kilisemizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurhan Engin ve Üyesi Sayın Oşin Mumciyan, Kalfayan Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Daniel Antikacıyan ve Kurucusu Sayın Arman Ütücüyan, Kandilli Kilisemizin Başkanı Sayın Dikran Kevorkyan, Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Temsilcisi Sayın Aaron Hara ve diğer konuklarımız bu günde bizi yalnız bırakmayıp hazır bulundular.

İnanlarımızın büyük bir kısmı da salonumuzun tamamen dolması nedeniyle hava şartlarına aldırmayıp bahçede kurulan sevgi sofrasına katıldılar.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan'ın teşekkür içeren konuşmasından sonra söz alan Vahram Srg. Lüleciyan ile Gomidas korosundan Sayın Kevork Ütücüyan'ın ve son olarak da Sahak Sırpazanın uzun uzun etkileyici, ders niteliğinde ve bir o kadar da esprili konuşmasından sonra Vahram Srg. önderliğinde Gomidas Korosu ile hep birlikte söylenen şarkılarıyla şenlendi. Bu mutlu ve neşeli dakikalar geç saatlere kadar sürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 Haziran 2011 Cumartesi Günü Surp Krikor Lusavoriç'in

Kuyudan çıkışı,

Baş Rahip Zakeos Ohanyan Riyasetinde Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan ve Din görevlilerinin katılımı ile anıldı. Ayinleri Kıdemli Peder Müron Ayvazyan İcra etti.

25 Haziran 2011 Cumartesi günü Surp Krikor Lusavoriç'in derin kuyudan çıkışı Baş Rahip Zakeos Ohanyan Riyasetinde, Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan, Kıdemli Peder Bısak Tezenliyan, Kıdemli Peder Müron Ayvazyan, Peder Diran Reisyan, Peder Antreas Hagopyan, Peder Sarkis Kuyumciyan, Peder Goryun Fenerciyan, Peder Yeğya Kervancıyan, Peder Garabet Terziyan, Peder Zohrab Civanyan, Peder Zakar Koparyan ve Peder Husik Hergelyan ile koro üyelerimiz hazır bulunup ayinleri hep birlikte icra ettiler.

Erken saatlerde kilisemize gelen tüm ruhanilerimiz ayinleri de erken saatlerden itibaren başlattılar. Sabah duaları Peder Müron Ayvazyan Tövbe duasıyla başlarken, Der Yeğya Kervancıyan'ın Caşukirki okumasını takiben, Prg. Misak Tb. Çamyapan'ın İncil'den ayetler okudu. Der Husik Hergelyan Verapurum'u icra etmesi ile devam eden dualar sonrası Kıdemli Rahip  Zakeos Ohanyan, Surp Krikor Lusavoriç'in Derin Kuyuya inişinden çıkışına kadar olan süreci ve devamında Eçmiadzinde kurulan kiliseyi anlattı.

Hep birlikte söylenen Rabbin Duası ve Der Voğormya dualarından sonra Peder Husik Hergelyan, hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okudu. İnananlar  Peder Müron Ayvazyan tarafından hağortutyun almalarından sonra dualar sona erdi.

Yönetim Kurulumuz ayinler sonrası, bahçede Haysurpların ve Derhayrların onuruna bir sevgi sofrası verdi. İnananlar geç saatlere kadar bu güzel ortamda kalıp sohbetlerine devam ettiler.

Saat 17:00 de başlayacak tuz okuma duası için kilisemizde kalan ve sonradan katılan cemaatimiz inananları Der Zadik Apğ. Babikyan ve tıbirlerimizin icra ettiği Tuz okuma duasına katıldılar.

Kilisemizin İsim ve Madağ günü olması nedeniyle, bir sonraki gün buluşmak üzere inananlar mutlu bir şekilde kilisemizden ayrıldılar.

Bir yandan Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyudan çıkışı ayinlerle anılırken, diğer yandan da ertesi günkü madağ hazırlıkları geç saatlere kadar sürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
     

09.04.2011 Mudni Virab

09.04.2011 Cumartesi Günü Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyuya İndirilişi Anısına Ruhanilerin Katılımı İle Sabah ve Badarak Ayinleri Yapıldı.

09 Nisan 2011 Cumartesi günü Surp Krikor Lusavoriç’in işkence görüp kuyuya indirilişi anısına, Episkopos Sahak Maşalyan Başkanlığında, Kıdemli Peder Krikor Damatyan'ın sunduğu, Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan ile Der Krikor A. Khn Damatyan, Der Diran Reisyan, Der. Antreas Hagopyan, Der Kevork Çınaryan, Der Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, Der Dırtad Uzunyan, Der Yeğya Kervancıyan, Der Zohrab Civanyan,Der. Zakar Koparyan ve 10 Derhayrın katılımı ile Badarak Ayini yapıldı. Bu önemli günde Diakoslar Agop Srg Papazyan, Vahram Srg. Lüleciyan ile Artun G.srg. Damatyan, Misak Ur Çamyapan ve çok sayıda koro üyesi ayinlere katıldı. Çok sayıda koro üyesi de ayrıca sadece ayinleri izledi.

Sabah Saat Sekizbuçukta sabah duasına başlayan din görevlileri, duaları okurken cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren doldurmaya başladılar. Üsküdar ve çevre ilçelerden gerek kendi imkanları gerekse otobüslerle kilisemizi tıka basa dolduran inananlar, saat onda mahşeri bir kalabalık, sokak kapılarına kadar taşmıştı.

Caşukirki Der Zadik Apğ. Babikyan, Avedaranı Artun Gsrg Damatyan okudu. Veraperumu ise Vahram Srg Lüleciyan yaptı.  Devam eden dualar sonrası Der. Sahak Yeb. Sahakyan Verdiği Vaazda Surp Krikor Lusavoriç'in işkencelerini ve kuyuya indirilişini anlattı. Son olarak verdiği mesajda "Bu kiliseyi bu gün tıka basa doldurdunuz ama, asıl göreviniz burada öğrendiklerinizi evinizde uygulamak, çevrenizde uygulamak" diyerek vaazını sonlandırdı.

Vaaz Sonrası Hep bir ağızdan okunan Hayr Mer ve der Voğormya dualarından sonra ayinler sona erdi.

Havanın güzel olması nedeni ile de Kilise bahçesinde ve salonda verilen sevgi sofrasına katılan inananlar geç saatlere kadar sohbetlerini sürdürüp kilisemizden ayrıldılar.

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06 Nisan 2011 Çarşamba

06 Nisan 2011 Çarşamba Günkü Arevakal Ayinleri, Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan başkanlığında, Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan, Agop Sargavak Papazyan ve 13 Koro Üyelerinin katılımı ile Kilisemizde icra edildi.

Hayrsurp'un Vaazını dinlemek ve Arevakal ayinlerine katılmak isteyen inananlar her zamanki gibi kilisemizi doldurdular.
Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan verdiği vaazda, 1 Krallar bölümü, 6. bölümden 17. bölüme kadar olan İsrail tarihi hakkında çarpıcı bilgiler paylaşan Hayrsurp, özellikle Kral Süleyman'ın Sarayında hizmetçi olan Yerovan adlı Yahudi gencin hayatından bahsetti. Buna göre Kral Süleyman Kudüs'te  Tanrı'nın Mabedini inşa etmiş olmasına, Kral ve Peygamber olmasına rağmen, Tanrı'dan uzaklaştı ve el yapımı putlara tapınmaya başladı. Bununla da kalmayarak kutsal Kent Kudüs'te bu gibi putlara adanmış bir çok tapınaklar inşa etti. Bir putperest olarak öldü.

Tanrı, halkına önderlik etmesi için saray görevlilerinden biri olarak Yerovam'ı seçti ve ona "Kulum Davut gibi isteklerimi yerine getirirsen, kurallarıma uyarsan, seni Kral yapacağım ve seninle birlikte olacağım" dedi. (1. Krallar 11:38)

Buna rağmen Yerovam, Tanrı'nın vaadi üzerine Kral olmasına rağmen, Kral Davut'a benzemek yerine Süleyman'a benzedi ve hatta daha da ileri giderek Tanrı'nın vaadine aykırı bir tutum içinde oldu. Halkına eziyet etti. Kudüs'e inananların ziyaretlerini yasakladı. yasakladı, iki tane altından buzağı yaptırarak İsrail halkını bu putlara tapınmaya zorladı. Bu nedenle, hem kendisi, hem ailesi ve tüm halk lanet altına girdi. Bir kişinin itaatsizliği birçoklarının lanetlenmesine neden oldu.

Alınması gereken ruhsal mesaj şu oldu; "Tanrı da bizleri kutsamak, yüceltmek ve bereketlemek istiyor. Buna karşılık Tanrı'nın bizden beklentisi Aziz iman kahramanlarına benzememiz, Kilise atalarımızın yaşam örneğine uygun bir hayat sürmemiz. Her zaman kendimize en iyi, en yüce, en kutsal olanı örnek almalıyız. Bu nedenle Der Hisus'u, imanımızın öncüsünü kendimize örnek almalı ve O'nun yolunda ilerlemeliyiz.

Bu yöndeki dilek ve dualarla Hayrsurp vaazına son verdi.

İnananlar hep bir ağızdan Der Voğormya duasını okudular. Su okuma duası sonrası kilisemizdeki sondan bir önceki Arevakal ayini sona ermiş oldu. Ayinler sonrası verilen Hokecaşta da inanalar neşeli dakikalar geçirdiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

23 Mart 2011 Çarşamba günkü Arevakal Ayinleri

 

23 Mart 2011 Çarşamba günkü Arevakal Ayinleri, Episkopos Sahak Maşalyan başkanlığında, Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan ve 12 Koro Üyelerinin katılımı ile Kilisemizde icra edildi.

Zaten sabah saat on itibariyle kilisemiz kapılara kadar dolmuş ve ayakta duracak yer dahi güçlükle bulunuyordu. Ayinler bitimine yakınken bile hala katılım devam ediyor ve cemaatimiz akın akın kilisemize geliyordu.

Sahak Sırpazanın yaklaşık 6 yıldan beri ilk kez kilisemizde bir ayine riyaset ederek katıldı. Verdiği vaazde özetle şunları söyledi;

-Orucun 3. haftası "Kaybolmuş Çocuğun" mezheli ile anılır. En ufak bi şeyimizi kaybettiğimiz zaman bile, onu bulmak için her şeyimizi seferber ederiz. Bazen kaybettiğimiz şeyleri ihtimal dışına çıkıp olmayacak yerlerde ararız. Ve onları sanki ulaşılması imkansız gibi görürüz. Gerçekte kaybettiklerimizi hemen yanımızda aramak gerekir. Bilhassa Sevgi, hürmet, anlayış, dayanışma konularında danışacağımız merci kalbimizdir.... diyerek vaazını sonlandırdı.

Hep birlikte söylenen Der Voğormya duası ile devam eden ayinler Su okuma duasından sonra sona erdi.

Salonumuzda verilen Hokecaşa katılan inananlar, içleri sevgi dolu kilisemizden ayrıldılar.

Öte yandan hızla devam eden tuvaletlerin yapımı ufak tefek eksiklerle tamamlanarak hizmete girdi. Yapılan yeni tuvalet, erkekler tuvaleti olarak hizmet vereceğinden, Eski tuvalet de bayanlar tuvaleti olarak kullanılacaktı. Ancak bu tuvalet de tamamen sökülerek yenilenip hanımlar tuvaleti olarak hizmete girdi. Hanımlarımız da bundan böyle tamamen yenilenen tuvaleti kullanacaklar. Tuvaletlerin yapımına öncelik verilmesinden dolayı bundan sonra dükkanın tadilat çalışmalarına  hızla devam edilecektir.

     

 

 

16 Mart 2011 Çarşamba günkü Arevakal Ayinleri

 

16 Mart 2011 Çarşamba günkü Arevakal Ayinleri, Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlığında, Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan, Agop Srg. papazyan, Vartan Urg. Maksutyan ve Misak Urg. Çamyapan yönetiminde 11 tıbirin katılımı ile Kilisemizde icra edildi.

Kilisemizdeki Arevakal ayinlerine katılmak ve Aram Sırpazan'ın Vaazını dinlemek isteyen inananlar geçen haftanın fırtınalı kar ve tipili havanın aksine, bir bahar havasını andıran bu günde mahşeri bir kalabalık oluşturarak kapılara kadar erken saatlerden itibaren kilisemize akın akın gelmeye başladılar. Bu güzel günde arevakal ayinlerine cemaatimiz inananları sabahın erken saatlerinden itibaren Üsküdar ve diğer ilçelerden gelerek, kilisemizi tıka basa doldurarak katıldılar. Kilisemizin dışına kadar taşan inananlar ibadetlerini yerine getirdiler.

Sabah Saat 10:00 da kilisemiz kapılara kadar tamamen dolmuştu. Aram Srp. Vaazında Sevgi konusunu işleyerek "Sevgi İçimizdeki Tanrıdır" diyerek sözlerine başladı. Başka dinlerde "seni seveni sev, sevmeyeni sevme" der. Oysa bizim dinimizde sevmek ve affetmek gerekir, bizi sevmeyeni de seveceğiz. Düşmanımızı da seveceğiz. Sevmek Affetmektir. diye devam etti.

Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Der Voğormya ve Su Okuma duasından sonra saat 12:30 da ayinler sona erdi.

Kalabalığın çok olması havanın da elverişli olması nedeniyle bahçede ve salonumuzda verilen Hokecaşa katılan kalabalık inananlar, sevgi ve birlik beraberlik içinde arınmışlık, içleri sevgi dolu ve neşe içinde kilisemizden ayrıldılar.

     

 

 

Kilisemizde 09.03.2011 Çarşamba günü başlayan ilk Arevakal ayinleri

 

06.03.2011 Pazar günü kutlanan Paregentan ertesi 07.03.2011 P.tesi günü büyük oruç dönemine girildi. 09.03.2011 Çarşamba günü başlayan ilk Arevakal ayinlerine, 45 yıldır olduğu gibi bu yıl 46. kere Patrik Vekili Sayın Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan riyaset etti.

Bir gün öncesinden devam eden poyraz fırtınası ve sabaha kadar yağan yoğun kar yağışına rağmen 09.03.2011 Çarşamba günü Arevakal Ayinlerinin başlangıç günü kilisemiz, Üsküdar ve İstanbul’un her köşesinden gerek kendi imkanları ile gerekse değişik ilçe Belediyelerinin tahsis ettiği araçlarla gelen cemaatimiz inananları tarafından erken saatlerden itibaren doldu taştı.  

Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan’ın Riyaset ettiği Arevakal Ayinlerine Kilisemiz Din Görevlisi Rahip Zadik Babikyan ve tıbirler hazır bulundu. Okunan dualara kalabalık cemaatimiz inananları da katılmış, özellikle Der Voğormya bölümünü Misak Urg. Çamyapan'ın cemaatimize bırakması, inananlar tek yürek olarak dualarını gerçekleştirdi.

Şahan Srp. verdiği vaazda Allaha iman etmemizi, imanımızın yürekten olması gerektiğini, sözlerimizin hep olumlu ve sevgi içermesi gerektiğini, günlük olaylar ve günün anlam ve önemini anlatan konuşması sonrası da devam eden ayinler suyun okunması ile son buldu.

Ayinler ve sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan inananlar,  Şahan Sırpazan'ın sevgi dolu sohbeti, verdiği bilgiler ile sevgi ve birlik beraberlik içinde neşeli dakikalar geçirdiler. Şahan Sırpazan bize Arevakal Ayinlerinin, neden çarşamba günü başladığı konusunda da bilgilendirdi. Buna göre Hıristiyanların, Paregentan, Faşing, Karnaval gibi kutlamaları sonucu yorgun düşmelerinden kendilerine iki günlük bir istirahat vermesi, yani Pazar günü kutlanan Paregentan'dan sonra, P.tesi ve Salıyı dinlenerek geçirmeleri olarak anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

2011 Yılı Arevakal Çizelgesi Kilisemiz 2010 Yılı ve Diğer Haberleri İçin Tıklayın 2011 Yılı Arevakal Çizelgesi

 

Bu güne kadar el sürülmeyen, ilk inşa edildiği halde bulunup sıvası bile olmayıp harabe halde olan, elektrik, su dahi bulunmayan dükkan, bu güne kadar çok düşük bir kira bedeli ile depo olarak kullanılmaktaydı. Yönetim Kurulumuz ile kiracı arasındaki anlaşma sonucu 31 Ocak 2011 tarihinde karşılıklı kira sözleşmesi feshedildi.

 

 

 

Kilisemizde Tadilat Çalışmaları

25 Şubat 2011

 

3 yıllık yorucu bir çalışmanın sonucu 17 Aralık 2009 tarihinde tapusu alınan kilisemiz taşınmazının altındaki dükkanlardan birini kullanılır hale getirmek için tadilat çalışmalarını Yönetim Kurulumuz aldığı kararla 25 şubat 2011 tarihinde başlattı.

Yapılacak yenileme çalışması içinde; asma tavan, elektrik, yeni su tesisatı döşenmesi, aydınlatma, seramik, tuvalet, lavabo, pisuar döşenmesi, pis su gideri için yeni kanal açılıp boru döşenmesi ve boya badana işleri bulunmaktadır. Ön cephesinin PVC olarak yapılıp arka tarafa da üç kapı yine PVC (Fıratpen) olarak yapılması tasarlanıp Tadilat giderlerinin yaklaşık on bin lira olacağı düşünülmektedir. Giderler tamamen kilisemiz bütçesinden karşılanmaktadır.

Yönetim kurulumuz tüm kaynaklarını en iyi biçimde değerlendirip, gelirlerini artırarak ihtiyaç fazlasını cemaatimizle paylaşacaktır. Şu anda dahi mütevazı gelirlerimizle bazı okullarımıza bütçemiz elverdiğince bağışlarımızı yapmaktayız.

Restore

 

Kilisemiz tuvalet ihtiyacı uzun süredir acil olarak kendini göstermekteydi ve hep gündemimizdeydi. Bir tek tuvalet ihtiyaca cevap veremiyordu. Dükkanın kilisemiz bahçesine bakan merdiven altı bölümünün erkekler tuvaleti olarak inşa edilmesine karar verildi. Merdiven altından bir duvar örülerek ayrılacak olan dükkanın ön bölümünün ise Kuzguncuk iskelesinin karşısında olması ve caddede olması nedeniyle iyi bir şekilde tadilatının yapılıp gelecek taleplere göre kiralanacağı düşünülmektedir.

     

09 Şubat 2011 Çarşamba

09 Şubat 2011 Çarşamba günü Rahip Zadik Babikyan'ın sunumuyla Badarak Ayinleri gerçekleşti. Ayinler Misak Ur. Çamyapan yönetiminde 13 tıbir eşlik etti. Sevgi Sofrasına ise Agop Srg. Papazyan ile Vahram Srg. Lüleciyan başkanlık etti.

Havanın ayaz ama açık ve güneşli olması, gerek otobüslerle gerek kendi imkanları ile Cemaatimiz inananları sabahın erken saatlerinden itibaren kilisemize akın akın gelerek, hınca hınç doldurdu.

Avedaranı Vahram Srg. Lüleciyan okudu. Veraperumu Agop Srg. Papazyan gerçekleştirdi. Havadamk duasını Vahram Srg. Lüleciyan cemaatimizin katılımı ile okudu.

Haysurp verdiği Vaazda Gökten Yollanan Kutsaldır başlığı altında, "Rab İsa'nın Mesih ve Kurtarıcı olduğunu kabul etmeyen Yahudileri Rab İsa da seviyordu, Zaten kendisi de Yahudi'ydi". Diyerek "Kendi Koruyuculuğunu göstermek istediğini" belirtti.

Rahip Zadik Babikyan "Bizleri sevmeyenleri dahi sevmemiz gerektiği" mesajını vererek vaazını sonlandırdı.

Hep birlikte söylenen Hayrmer ve Der Voğormya dualarından sonra Tövbe duasını Vahram Srg. Lüleciyan okudu. Cemaatimiz inananlarının büyük bölümü Rahip Zadik Babikyan'ın elinden hağortutyun aldı.  

Daha sonra okunan su kutsama duaları ile Surp Badarak ayinleri sona erdi.

Cemaatimiz inananları Ayinler sonrası Kilisemiz Kadınlar kolunun hazırladığı sevgi sofrasına katılarak her zaman olduğu gibi geç saatlere kadar sohbetlerini sürdürüp bu sıcak ortamda hoşça vakit geçirdiler.

02 Şubat 2011 Çarşamba

Bir süredir şehrimizde olan, Brezilyada yaşayan cemaatimizin Ruhanilerinden Der. Boğos A. Kahana Baronyan 02 Şubat 2011 Çarşamba Günü Kilisemizdeydi.

02 Şubat 2011 Çarşamba günü Rahip Zadik Babikyan Başkanlığında Der. Boğos A. Kahana Baronyan'ın sunumuyla Badarak Ayinleri gerçekleşti. Ayinlere Agop Srg. Papazyan, Misak Ur. Çamyapan ve 6 tıbir eşlik etti.

Avedaranı Misak Ur. Çamyapan okudu. Hep birlikte söylenen Hayrmer ve Der Voğormya dualarından sonra Cemaatimiz inanları  Der. Boğos A. Kahana Baronyan'dan  hağortutyun aldı. Daha sonra okunan su kutsama duaları ile Surp Badarak ayinleri sona erdi.

Cemaatimiz inananları daha sonra Kilisemiz Kadınlar kolunun hazırladığı sevgi sofrasına katılarak geç saatlere kadar hoşça vakit geçirdiler.

 

 

 

 

 

 

     
 
Kilisemiz 2010 Yılı ve Diğer Haberleri İçin Tıklayın
     

 

Kilisemiz Ziyaretleri

12 Şubat 2008 tarihinde Kuzguncuk'da yaşayan üç dine mensup hanımlar tarafından düzenlenen, üç dine mensup insanların Kuzguncuk'ta bir arada kardeşçe sevgi içinde bir arada yaşamalarını konu alan etkinlik dahilinde bu dinlere mensup öğrenci ve büyükler cami ziyaretinden sonra, kilisemizi ziyaret ettiler.

Kilisemiz çeşitli yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistler, okullar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Turlar

 

 

 

Haber- News - Lurer - Arşiv

 

 

Kilisemiz Tadilat işleri

Kilisemiz kalorifer tesisatı Vaillant Firmasının Temmuz 2007 ayı içinde üç günlük çalışmasıyla döşenip bitmiştir. Tesisat İgdaş tarafından onaylanıp 17 Ağustosta 2007 tarihinde doğalgaz kullanıma açılmıştır. Doğalgaz için 3 yardımsever 1/3 oranında maddi olarak destek vermiştir. Salon ve Mutfak bölümlerine de kalorifer tesisatı ayrıca döşenmiştir.

Diğer yapılan tadilatların açıklamaları ve ayrıntıları için tıklayınız.

 

 

 

Duyurular

 

 

İletişim ve Ulaşım- Map

Kilisemiz Tarihçesi:

Armenian - English - Turkish

Patrik Istepanos “Ağavni” zamanında Hassa Mimarı Ohannes Amira (Serveryan) tarafından Kuzguncuk’ta inşa edilen ve 11 Mayıs 1835’de ibadete açılan kilisenin kitabesinden Bedros Ağa (Şalcıyan) tarafından masrafları karşılanarak 1861 yılında yeniden inşa edildiği anlaşılmaktadır....

During the time of Patriarch Stephen, this church was built in Kuzgunjuk by the imperial architect Ohannes Amira Serverian. The church opened on 11 May 1835. The inscription on the church tells us that it was rebuilt in 1861 the costs being met by Bedros Agha Shaldjian.....

The History of Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

 

İletişim ve Ulaşım- Map

Facebook

Tarihçe - History

Gazetelerde Çıkan Haberlerimiz

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

2009 - 2010 Yılı Haberler

Turlar

Jamanak Gazetesi - Jamanak 2011

Ermenice Sözlük Nayiri

2008 Yılı Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010

WebMail

2009 Arevakal

2009 Madağ Marmara2011
       

2762 Numaralı Kanun (Mülga)

5737 Sayılı Vakıflar Kanunu  Yeni

Vakıflar Yönetmeliği (yeni)