Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

 
     

27 Kasım 2010 Cumartesi

Kilisemizin 175. Yıldönümü nedeniyle 27 Kasım 2010 Cumartesi günü Badarak ayini yapıldı. Ayrıca bu günün S. Krikor Akançelakots, S. Nigoğayos Hayrabed ve Mürona Yebiskobosun yortusu olması nedeniyle anıldılar.

Der. Yeğişe Vrt. Uçkunyan'ın Başkanlık ettiği,  Der. Zakar Koparyan tarafından sunulan ayinler; Der. Antreas Hagopyan, Der Kevork Çınaryan, Der Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, Der Drtad Uzunyan, Der Yeğya Kervancıyan, Der Zohrab Civanyan, Agop Srg. Papazyan, Vahram Srg. Lüleciyan, Agop Srg. Hergelyan, Vahe Srg Bağdat, Prg. Ur. Misak Çamyapan ve Sayın Onnik Selviyan'ın yönettiği, Sayın Kristin Salmastlı'nın orgu eşliğinde Sayat Nova Korosu ile birlikte icra edildi. 

Haber ve Resimlerin Devamı

     

17 Kasım 2010 Çarşamba Günü Kilisemizde Sabah ve Badarak Ayinleri, Kendi imkanları ile şehrimizin her yanından gelen Cemaatimizin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın yıllık izni dolayısı ile Badarak ayinlerini Peder Zakar Koparyan tarafından gerçekleştirilen ayinlere 14 tıbir eşlik etti. Horana ve Sevgi Sofrasına Agop Srg. Papazyan, Agop Srg. Hergelyan, Vartan Ur. Maksutyan, Ara Ur. Menekşe ve Murat Ur. Menekşe Hizmet ettiler.

Haber ve Resimlerin Devamı

     

07.10.2010 Çarşamba

 

07.10.2010 Çarşamba günü. Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın sunduğu ayinleri her zaman olduğu gibi cemaatimizin yoğun katılımı ile devam etti.

Bilindiği gibi Kilisemiz konumundan dolayı, Boğazın şiddetli rüzgarlarına açık olması nedeni ile kış aylarında ısınmakta güçlük çekilmektedir. Isı yalıtımına da katkısı olması nedeni ile Kilisemizin dışa bakan üç adet demir kapılarının iç tarafına ahşap kapılar yapılmasına Yönetim Kurulumuz tarafından karar verilmiştir. Projenin Patrikhane tarafından da onaylanmasından sonra yapımına başlanıp kış aylarının soğuklarının başlamasından önce bitirilmesi planlanan kapılar yerlerine, 08 Ekim 2010 tarihinden sonra montaj aşamasına gelmiştir. Ahşap malzemenin kalitesi ve zamanla sorun çıkarmaması için dört aylık bir çalışma süresi geçiren devasa boyuttaki üç adet kapı boyası ve camların takılmasından sonra Kilisemize ayrı bir güzellik katacaktır.

Finansı tamamen Kilisemiz bütçesinden karşılanmaktadır.

     

08.09.2010 Çarşamba Her çarşamba günü İstanbul'un her yerinden akın akın ibadet etmeye gelen cemaatimiz inananları bu çarşamba günü de Kilisemiz Ruhanisi Rahip Zadik Babikyan'ın sunduğu ayine katılmak için kilisemizi doldurdu.

Haber ve Resimlerin Devamı

 

     
 07.09.2010 Salı

Ramazan Bayramının başlangıç arifesine bir gün kala 07.09.2010 Salı günü Üsküdar belediye Başkanlığı, Üsküdar Şemsipaşa'da özel davetlilere iftar yemeği verdi. Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemiz Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan da davetliler arasındaydı. Üsküdar Kaymakamı Sayın Süleyman Erdoğan, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Mustafa Kara, Üsküdar Emniyet Amiri Sayın Osman Kaplan, Üsküdar Müftüsü Sayın Mehmet Gök, Üsküdar Tapu Müdürü Sayın Recep Göknar, Muhtarlar ve saygın misafirler davetliler arasındaydı.

 

 

 

İstanbul Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş da kısa bir süre katılarak bir konuşma yapıp misafirlere teşekkür edip bayram kutlaması yaptıktan sonra, Türk Milli Futbol Takımımızın  oynayacağı maça katılmak üzere davetten ayrıldı. Üsküdar Müftüsü Sayın Mehmet Gök, Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Sayın Ali Faik Kaptan, Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Beto Adato ve üyesi  ile bir arada oturup iftar yemeğine katılan Kilisemiz Başkanı Sayın Edvart Ayvazyan da tek tek teşekkür edip başta tüm İslam Aleminin ve Türk Ulusumuzun Ramazan Bayramını Kutladı.

Hep olduğu gibi Kuzguncuk'ta dinlerin kardeşliği adı altında toplantılar yapıp etkinlikler düzenleyen Kuzguncuk Camii, Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemiz ve Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog'u adı geçen devlet erkanı ile sık sık beraber olup sorunları görüşmekte ve dostlukları pekiştirmekteler.

 

24.08.2010 tarihinde de Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog'unun her yıl düzenlediği iftar yemeğine, yine dinlerin kardeşliği adı altında hemen hemen aynı Devlet Erkanı, Misafirler ve Kilisemiz Başkanı katılmış, Sinagogda okunan ezanla iftar açılmıştı.

Biz Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Yönetim Kurulu olarak İslam aleminin ve Türk Ulusunun Ramazan Bayramını Kutlarız.

 

 

     

06 Haziran 2010 Pazar
Kilisemizin Ananevi İsim günü, Türkiye Ermeni Patrikliği, Ruhani Kurul Başkanı ve Lusararabed
Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde, Rahip Zadik Babikyan'ın İcrası ile Surp Badarak ve Hokehankist Dualarıyla gerçekleşti.

06.06.2010 tarihinde Kilisemizin ananevi İsim ve Madağ günü, Ark. Aram Srp. Ateşyan’ın Başkanlığında Dini törenler gerçekleştirildi. Surp Badarakı Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan Sundu. Horana ve Kutsal Sofraya  Asadur Sargavak Özdemirci ve Prg. Ur. Vartan Maksutyan ve Prg. Ur. Ohannes Batar Hizmet ettiler. Surp Badarak, Gomidas Korosu Şef Sevan Cihangülyan yönetiminde Bay Mardik Bengliyan'n Orgu eşliğinde seslendirildi.

Haber ve Resimlerin Devamı

05 Haziran 2010 Cumartesi

Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyudan çıkışı, Başrahip Tatul Anuşyan Riyasetinde Din görevlilerinin katılımı ile anıldı. Ayinleri Peder Dırtad Uzunyan İcra etti.

05 Haziran 2010 Cumartesi günü Surp Krikor Lusavoriç'in derin kuyudan çıkışı Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Riyasetinde, Der Dırtad Uzunyan'ın icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı.

Kilisemize yeni atanan Ruhanimiz Der Zadik Apğ. Babikyan ve 16 Kahana Hayrımız ile koro üyelerimiz hazır bulunup ayinleri hep birlikte icra ettiler.

Erken saatlerde kilisemize gelen tüm ruhanilerimiz ayinleri de erken saatlerden itibaren başlattılar. Sabah duaları Der Garabet Terziyan'ın Tövbe duasıyla başlarken, dualar okunurken cemaatimiz inananları İstanbul'un her yerinden kilisemize ayinlere katılmak için gelmeye başlamıştı.

Haber ve Resimlerin Devamı

Kilisemiz, Bahçe Duvarları ile Lojman Binasının Yenileme ve Boyama Çalışmaları

Geçtiğimiz Yıl Boyanıp yenilenen Kilisemiz bahçe duvarları ile Lojman binamızın dış duvarları, hava şartlarının sert geçmesi ve yağan yoğun yağmurlar nedeniyle yeniden tamiri ve boyanması gündeme gelmiştir. Aynı zamanda 05 - 06 Haziran 2010 tarihlerindeki Kilisemiz İsim gününün de yaklaşması nedeniyle Yönetim Kurulumuz Yenileme ve boyama kararı alıp 06 Mayıs 2010 tarihinde gerekli çalışmaları başlatmıştır. Mayıs ayı sonunda kilisemiz iç ve dış, bahçe ve lojman dış mekan yenileme ve boyama çalışmaları bitirilip 05 - 06 Haziran 2010 tarihlerindeki Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyudan çıkışı ve Kilisemiz İsim Günü (Madağ) Kutlama ayinlerinde tertemiz ve pırıl pırıl cemaatimiz huzuruna sunulacaktır.

Kilisemizde Avedum Ayinleri

İçinde bulunduğumuz Surp Zadik haftasında 07 Nisan 2010 Çarşamba günü Avedum Bayramı dolayısı ile Surp Badarak ayinleri Baş Rahip Zakeos Ohanyan Riyasetinde, Peder Zohrab Civanyan'ın Sunumu ile gerçekleşti. Ayinler Pederlerimiz Der Antreas Hagopyan, Der Kevork Çınaryan, Der Sarkis Kuyumcuyan, Der Goryun Fenerciyan ve 10 Koro üyelerimiz de hazır bulunup katılımı ile kilisemizde icra edildi. Şiddetli yağan yağmura rağmen  kilisemize gerek otobüsle ve gerek yaya gelen inananların katılımı yoğun oldu.

 

 

 

 

Haber ve Resimlerin Devamı ...

Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin Kültürlerin Buluştuğu Yer olan Kuzguncuk gezisi

 

 

29 Nisan 2010 perşembe günü Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri Kültürlerin Buluştuğu Kuzguncuk gezisi dâhilinde, Okul Müdiresi Sayın Ani Yeramyan, Müdür Yardımcısı Sayın Ali Doğan Güneş, Ermenice Öğretmeni Sayın Janet Tandırcı ve İngilizce Öğretmeni Sayın Yerçanik Suna ile Kilisemizi ziyaret ettiler.

Haber ve Resimlerin Devamı ...

 

 

 

  01 Nisan 2010 (Büyük) Perşembe tarihinde Kilisemizde Intreyats Badarak Rahip Zadik Babikyan tarafından, koro üyelerimizin de katılımı ile gerçekleşti.  
     

24 Mart 2010 tarihinde Kilisemizde Son Arevakal Ayini, Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan'ın Katılımı ile gerçekleşti.

 

Kilisemizde Son Arevakal Ayini Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan Riyasetinde, Der. Kevork Çınaryan ve 13 tıbirin katılımı ile icra edildi. Sabah saat onda tıka basa dolan kilisemiz saat 12 de hala akın akın gelen inananlarla doldu. Özellikle Rabbin Duasını tüm inananlar tek bir ağızdan söyledi.

Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan verdiği vaazda, "dualarımızı anladığımız dilden yapıp ne dediğimizi bilmemiz lazım. Tanrıyı bizim istememiz kadar, Tanrı da bizi ister. Biz Tanrıyla yürekten bütünleştiğimizde O hemen harekete geçer. En kabul gören dua yürekten yaptığımız kendi dualarımızdır." Dedi

Vaaz sonrası tüm kilise cemaatimiz inananları hep bir ağızdan Der Voğormya duasını yüksek sesle coşkuyla okuyarak, Su okuma duası sonrası kilisemizde son Arevakal ayini sona ermiş oldu.

Ayinler sonrası verilen Hokecaşa inanalar katıldı.

Böylece bir yılı daha geride bırakmış olduk. Artık önümüzdeki Büyük Hafta ve hafta sonundaki Paskalya Bayramı hazırlıklarına başlamak ve katılmak üzere inananlar kilisemizden ayrıldılar.

 

 

     

20.03.2010

Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Riyasetinde, Der Yeğişe Apğ. Uçkunyan, Der Zadik Apğ. Babikyan, 10 papaz ve çok sayıda tıbirlerin katılımı ile Kıdemli Pederimizin icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı. Gelen Tıbirlerin bir çoğu da izleyici olarak Ayinleri takip ettiler.

20.03.2010 Cumartesi Günü

Surp Krikor Lusavoriç'in

Kuyuya İndirilişi Anısına

Ruhanilerin Katılımı İle Sabah ve

Badarak Ayinleri Yapıldı.

 

Saat dokuzda sabah duasına başlayan din görevlileri, duaları okurken cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren doldurmaya başladılar. Üsküdar ve çevre ilçelerden gerek kendi imkanları gerekse otobüslerle kilisemizi tıka basa dolduran inananlar, saat onda sokak kapılarına kadar taşmıştı.

Der Yeğişe Apğ. Uçkunyan'ın, İncil'den ayetler okumasından sonra devam eden dualar sonrası Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan "buradan aydınlanmış olarak ayrılalım" diyerek bitirdiği vaazından sonra inananlar hep birlikte katıldıkları Hayr Mer ve Der Voğormya dualarını söylediler.

 

 

 

 

 

20.03.2010

Der. Zakar Koparyan hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okudu. Neredeyse tüm inananların Kıdemli Pederimizden hağortutyun almalarından sonra dualar sona erdi.

 

 

Ayinler sonrası ise verilen hokecaşa, din görevlileri, tıbirler ve cemaatimiz katıldı.

 

 

 

     

10.03.2010 Çarşamba Günkü Arevakal Ayinlerine, aynı gün saat 10:00 da Patrikhanede, Makamında Haham başı ile randevusu olduğundan Başepiskopos Aram Ateşyan Katılamadı. Bilindiği gibi Arevakal çizelgesi aylar önceden hazırlanıp dağıtılmıştı. Hangi ruhaninin hangi gün ve saatte, hangi kilisede Arevakal ayinlerine katılıp vaaz edeceklerine bakan inananlar bu çizelgeye göre kiliseleri ziyaret etmekteler.

Kilisemize 10.03.2010 tarihinde çeşitli ilçelerden 5 otobüs sabahın erken saatlerinden itibaren gelmiş ve ayinlere katılmıştır. Ayinler Kilisemiz Ruhanisi ve 11 tıbir katılımı ile gerçekleşmiştir.

     

 

 

03.03.2010 Çarşamba Günkü Arevakal Ayinlerine Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Katıldı.

Kilisemizdeki Arevakal ayinlerine katılmak ve Haysurpun Vaazını dinlemek isteyen inananlar mahşeri bir kalabalık oluşturdu. 03 Mart 2010 tarihindeki Arevakal ayinlerine cemaatimiz inananları sabahın erken saatlerinden itibaren diğer ilçelerden de kendi Belediyelerinin tahsis ettiği 5 otobüsle kilisemizi tıka basa doldurarak katıldılar. Özellikle Üsküdar'daki cemaatimizin her geçen gün kilisemize ilgileri artması ve bu gün de yoğun katılımı dikkatleri çekti. Sabah Saat 10:00 da kilisemiz kapılara kadar tamamen dolmuştu. Arevakal Ayinlerini Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan riyasetinde, kilisemizde ilk ayinini icra eden Ruhanimiz ve 9 tıbir katılımı ile Kilisemizin dışına kadar taşan inananlar ibadetlerini yerine getirdiler. Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Der Voğormya ve Su Okuma duasından sonra saat 12:30 da ayinler sona erdi. Salonumuzda verilen Hokecaşa katılan kalabalık inananlar, sevgi ve birlik beraberlik içinde arınmışlık, içleri sevgi dolu ve neşe içinde kilisemizden ayrıldılar.

 

 

 

Peder Der barkev Nalbantyan 01.03.2009 tarihinde yine bir Arevakal dönemi kilisemize atanmıştı. Kilisemizde ilk kez 2009 yılı son Arevakal ayinini sunan Peder Der Barkev Nalbantyan, 24.02.2010 tarihinde ikinci Arevakal ayininden sonra kilisemizdeki görevini tamamladı. Daha önce de yıllarca kilisemizde hizmet veren son olarak da bir yıl kilisemizde hizmet veren ruhanimize bu dönem içinde kilisemize gösterdiği ilgiden ve çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

 
     

14.02.2010 Pazar günü kutlanan Paregentan ertesi 15.02.2010 P.tesi günü büyük oruç dönemine girildi. 17.02.2010 Çarşamba günü başlayan ilk Arevakal ayinlerine, 44 yıldır olduğu gibi bu yıl 45. kere Patrik Vekili Sayın Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan  riyaset etti.

17.02.2010 Çarşamba günü Arevakal Ayinlerinin başlangıç günü kilisemiz, Üsküdar ve İstanbul’un her köşesinden gerek kendi imkanları ile gerekse değişik ilçe Belediyelerinin tahsis ettiği otobüs ve Minibüslerle gelen cemaatimiz inananları tarafından erken saatlerden itibaren doldu taştı. Sabah saat 10:00'da kapılara kadar kilisemiz hınca hınç dolmuştu.  Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan’ın Riyaset ettiği Arevakal Ayinlerine Der Barkev Nalbantyan ve 13 tıbir hazır bulundu. Okunan dualara kalabalık cemaatimiz inananları da katılmış, özellikle Der Voğormya bölümünü Misak Urg. Çamyapan'ın cemaatimizin de katılmasını istemesi ve yönetmesiyle coşkuyla yüksek sesle söyleyerek tek bir yürek olarak dualarını gerçekleştirmişlerdir.

 

 

Kilisemizde 2010 Yılı İlk Arevakal Ayini

Patrik Vekili Sayın Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan vaazında 44 yıldır olduğu gibi bu yıl da 45. olarak her Arevakal'da kilisemizde ilk Arevakal'ı hep kendisinin başlattığını anlattıktan sonra, cemaatimize yaptığı nasihatte, temiz kalpli olmaları, kardeşlerine yardım eden, birbiriyle dalaşmadan yaşayan,  temiz kalpli, imanla dolu bir yaşam sürmelerini tembih etti. Günlük olaylar ve günün anlam ve önemini anlatan konuşması sonrası da devam eden ayinler, suyun okunması ile son buldu.

 

 

Vaaz sonrası devam eden ayinler sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan kalabalık inananlar sevgi ve birlik beraberlik içinde geldikleri otobüslerle arınmışlık, içleri sevgi dolu ve neşe içinde kilisemizden ayrılmışlardır.

Öte yandan TR1 televizyonu Kuzguncukta Dinlerin Bütünlüğü adlı 15 gün sonra yayınlanacak olan bir belgesel için, röportaj yapılmadan, önceden Patrikhaneden alınan izinle kilisemizde çekimler yapmıştır.

Kilisemiz ve Tüm Kiliselerdeki Arevakal Ayinleri Çizelgesi İçin Tıklayın

Büyük oruç döneminde oruç tutan Hıristiyanlar, Sadece günde bir kere, gün batımında yemek yemek kaydıyla hayvansal ürünler içermeyen yiyeceklerle oruçlarını açarlar. Bu dönemde oruç tutmayanlar da, tıpkı oruç tutanlar gibi hayvansal ürünler ve hayvansal katkı maddeleri içermeyen, bitkisel yiyecekler ile günlük besinlerini alırlar.

Büyük Oruç Dönemi 04 Nisan 2010 Pazar Günü Paskalya Bayramı ile sona erer.

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizde

6 Ocak 2010 Surp Dzununt (Noel) Kutlandı

     

Yaklaşık 20 yıldan bu yana ilk kez Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizde 6 Ocak 2010 tarihinde Surp Dzununt kutlandı. Surp Dzununt Ayinleri Der Zadik Apğ. Babikyan'ın Başkanlığında, Diakos Krikor Nakkaşyan yönetiminde 12 tıbir tarafından icra edildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul'un her semtinden kilisemize gerek kendi imkanları gerek otobüslerle akın akın gelmeye başlayan cemaatimiz inananları kilisemizi bu önemli günde tıka basa doldurdu. Sevgi Sofrasına Diakos Hagop Zakaryan ve Diakos Herman Çiğdemyan eşlik etti.

 

 

 

Yaklaşık 20 yıldan fazla bir süredir ilk kez Surp Dzununt ayinlerinin kutlandığı, Surp Dzununt sabahının erken saatlerinde başlayan Sabah Ayinleri icra edilirken,  cemaatimiz gerek otobüslerle gerek kendi imkanlarıyla kilisemizi bir yandan doldurmaya başlamıştı. Surp Badarak ayinleri Haysurp ve tıbirlerin hep birlikte çan sesleri eşliğinde kilisemize girmeleriyle başladı. Badarak ayinleri başladığında zaten kilisemiz kapılara kadar dolmuştu. Ayinler Der Zadik Apğ. Babikyan'ın Surp Dzununtla ilgili vaazından sonra hep birlikte söylenen Rabbin duasıyla ve Der voğormya ile devam etti.

Cemaatimizin neredeyse tamamına yakınının Hağortutyun alması ve daha sonra suyun kutsanması ile ayinler yaklaşık saat 13:30 da sona erdi.

06.01.2010 Devamı Tıkla

Ayinler sonrası kilisemiz kadınlar kolunun salonumuzda hazırladığı kokteyle tüm cemaatimiz katılarak bu güzel günde hoş dakikalar geçirdi. Kalabalık yüzünden almayan salonumuz havanın da yardımıyla bir kısmı kilisemiz bahçesinde açılan masalarda kokteyle katıldı. Geç saatlere kadar bu güzel ortamda mutlu dakikalar  yaşayan cemaatimiz inananları Surp Dzununt bir kez de kendi aralarında kutladılar. Bizlere destek verip bu önemli günde bizlerle beraber olan herkese teşekkür ederiz.

Öte yandan kilisemizde ayinler sürerken saat 11:45 civarında Kuzguncuk Rum Ortodoks Kilisesi Ruhani ve tıbirleri, yaya olarak dini kıyafetleri ile Kuzguncuk İskelesine geldiler. Kuzguncuk İskelesinde başta Rum Cemaati olmak üzere toplanan kalabalık Rum Ruhani ve Tıbirlerin okudukları duaları izlediler. Dualar sonrası önce beyaz bir güvercin uçuruldu. Daha sonra Denize atılan Tahta Haç, Açıkta bekleyen tekneden İstanbul Boğazının soğuk sularına atlayan üç gencin birbiriyle yüzme yarışı sonucu, birinin Haçı alıp havaya kaldırmasıyla rituel sona erdi. Gelen Ruhani ve Tıbirler tekrar yaklaşık 200-300 metrelik bir mesafeyi yürüyerek Kiliselerine döndüler.

 

     

Duyurular - Notice

Restore

Peder Barkev Nalbantyan

Cemaat Vakfı Seçimleri ve Seçmen Listeleri Vakıflar Kanunu - Yönetmeliği

Sözlük - Dictionary Tarihçe - History
     

04 Kasım 2009 Çarşamba günü her hafta olduğu gibi Sabah ve Badarak ayinleri İstanbul'un her semtinden gelen kalabalık inananların katılımı ile Kilisemiz Derhayrı Der Barkev Nalbantyan başkanlığında Paregron Uraragir Misak Çamyapan yönetiminde 10 tıbir ile  icra edildi. Badarak Ayinleri sonunda Haçehankist töreni yapıldı. Yaklaşık bir haftalık bir tadilat ve yenileme çalışmaları sonunda pırıl pırıl olan kilisemiz şiddetli yağmura ve yoğun trafiğe rağmen kilisemizi tıka basa dolduran inanlar ile doldu taştı.

Badarakiç Der Barkev Khn. Rabbin duasından önce Doğuş kitabından (Tanrı her şeyi mükemmel yarattı, Tanrı yarattığı her şeye baktı ve iyi oldu dedi) halka öğüt  verdi:

Devamı Tıkla

     
30 Eylül 2009 Çarşamba Resimlerin Kutsanması

30.09.2009

30 Eylül Çarşamba günü her hafta olduğu gibi Sabah ve Badarak ayinleri İstanbul'un her semtinden gelen kalabalık inananların katılımı ile Kilisemiz Derhayrı Der Barkev Nalbantyan başkanlığında Paregron Uraragir Misak Çamyapan ve Paregron Uraragir Herman Srg. Çiğdemyan yönetiminde 11 tıbir ile  icra edildi. Badarak Ayinleri sonunda Haçehankist töreni yapıldı.

Yönetim Kurulumuz tarafından yaptırılan resimlerin Saat 16:00 daki kutsama töreni için kilisemizi terk etmeyen ve daha sonra da katılan diğer cemaatimiz inananları ile bahçemizde aynı zamanda hoşça vakit geçirdiler. Devamı Tıkla

30.09.2009

     

16 Eylül 2009 Çarşamba günü, Haçveratz haftası içinde, kilisemizde yapılan ayinlere İstanbul'un her yerinden gelen inanların katılımı ile Der Barkev Nalbantyan tarafından icra edilmiştir. Sabah ayinlerini ve Surp Badarak'ı  Paregron Uraragir Misak Çamyapan yönetiminde 13 tıbir katılımı ile  icra edildi.

Saat dokuzda Sabah dualarına başlarken, akın akın inananlar kilisemize bir yandan gelmeye başladılar. İnananlar Kilisemizi tıka basa kapılara kadar doldurarak ibadetlerini yerine getirdiler. Devamı Tıkla

     

19 Ağustos 2009 Çarşamba günü, Surp Asdvadzadzin haftası içinde, kilisemizde yapılan ayinler ve Surp Badaraka Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan başkanlığında icra edildi.

Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan ve Der Barkev Nalbantyan ile tıbirler Saat dokuzda Sabah dualarına başlarken, akın akın yaz mevsiminin bu sıcak günlerinden birinde, inananlar kilisemize bir yandan gelmeye başladılar. İnananlar Kilisemizi tıka basa kapılara kadar doldurarak ibadetlerini yerine getirdiler. Devamı Tıkla

     

22 Temmuz 2009 Çarşamba günü kilisemizde yapılan ayinler Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan başkanlığında Der Barkev Nalbantyan, Hagop Srg. Papazyan, Vahram Srg Lüleciyan, Istepan Srg Garabetyan, Vahe Sargavak Bağdat (USA) ve Kuyr Kayane Dulkadiryan katılımları ile Badarak Ayinleri İcra edilmiştir.  Ayinler Istepan Srg Garabetyan yönetiminde 14 tıbir katılımı ile  gerçekleşmiştir. Devamı Tıkla

 
     

13 Haziran 2009 Cumartesi

Yelni Virabe

Surp Krikor Lusavoriç'in derin kuyudan çıkışı 13 Haziran 2009 Cumartesi günü Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Riyasetinde, Kıdemli Peder Krikor Damatyan'ın icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı. Kutsal Sofraya Gisasargavaklar, Artun Damatyan, Sayat Çınaryan, Paregron Uraragir Agop Hergelyan, Tıbir Paregron Garabet Nalbantyan hizmet ettiler. Devamı için Tıklayın.....

13.06.2009   13.06.2009

07 Haziran 2009 Pazar

Kilisemizin ananevi İsim ve Madağ günü, Ark. Aram Srp. Ateşyan’ın Başkanlığında, Gerçekleştirilen dini törenleri Kilisemiz Ruhanisi Der Barkev Nalbantyan Sundu. Horana ve Kutsal Sofraya Sargavak Agop Bulamacıyan ve Uraragir Vartan Maksutyan Hizmet ettiler. Surp Badarak, Getronagan Korosu Şef Ovsanna Kalenderin yönetiminde, Bayan Kristin Salmaslı'nın Orgu eşliğinde seslendirildi. Devamı için tıklayın.....

 

07.06.2009

 

     

 

13.05.2009 tarihindeki kilisemizdeki ayine her zamanki gibi çok sayıda inanlar katılmıştır. Çeşitli ilçelerden gelip kilisemizi erken saatlerden itibaren hafta içi olmasına rağmen dolduran inananlar Der Barkev Nalbantya'nın yönettiği ve 12 tıbirin katıldığı saat 09.30 da sabah duaları ile başlamış ve 10.30 da başlayan Badarak ayinleri ile devam etmiştir.  Rabbin duasından önce Der Barkev Nalbantyan cemaatimiz inananlarına özetle şunları anlatmıştır: "Kendisini göndereni yüceltmek isteyen doğrudur ve O’nda haksızlık yoktur" (Yuh.7:18) Devamı

 

Hep bir ağızdan söylenen Hayr Mer ve Der Voğormya dualarından sonra inananların büyük çoğunluğu Hağortutyun almıştır. Daha sonra suyun kutsanması duası yapılmış ve ayinler saat 12:30 da sona ermiştir. Kilisemiz bahçesinde verilen sevgi sofrasına katılan cemaatimiz inananları Bahçemizi neredeyse tamamen doldurarak Yaklaşan Madağımız öncesi mutlu dakikalar yaşamışlardır.

14 Haziran 2009 tarihinde ÖSS üniversite sınavlarının olması nedeniyle, Yönetim Kurulumuz kararı ve Patrikhanenin izni ile 07 Haziran 2009 tarihine alınan Madağ hazırlıklarımız ise hızla devam etmektedir.

27.05.2009 Devam eden kilisemiz yenileme çalışmaları içinde bir gün öncesinden Horana halı döşendikten sonra 27.05.2009 Çarşamba günü, kilisemizde yapılan ayinler, Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan başkanlığında, Der Barkev Nalbantyan tarafından, Der Zaven Bıçakcıyan ve 11 Tıbir katılımı ile sunulmuştur.

Saat 09.00 da başlayan sabah ayinleri icra edilirken gelmeye başlayan cemaatimiz inananları saat 12:00 ye yaklaşırken dahi akın akın gelmekteydiler. Saat 10:30 da başlayan Badarak ayinleri, Der Zakeos Dz. Vartabed Ohanyan'ın İncil'den ayetler okuması, Rabbin Duasından önceki vaazında "bu güzel günde, bu güzel kilisede bulunduğumuza şükredip, hamdetmiş ve daha sonra Hz isa'nın diriliş yortusunu kutladıktan sonra Hampartsum ile tamamlayıp ve şimdi hazırlandığımız Hokekalustu anacağımız günler hakkında bilgiler verip,  kutsal ruhu anlatmıştır. Amacımızın Hz. İsa’nın yükseldiği yere yükselmek olduğunu" belirtip vaazına devam etmiştir.

Vaaz bittikten sonra da devam eden Ayinler, tüm inananlar tek bir ses olarak Der Voğormya duasını etmiştir. Hağortutyun öncesi duayı, Der. Zaven Bıçakcıyan yaptırdıktan sonra, Der Barkev Nalbantyan tarafından neredeyse tüm inananlara verilmesi ile devam etmiştir. 

Kilisemiz yardımseverlerinden Merhum Mardiros Oruncakcıel'in ölümünün 42. yılı için Okunan Hokehankist (ayini ruhani) duaları ile Ayinler son bulmuştur.

Daha sonra sokak kapılarına kadar taşan cemaatimiz inananları, bahçemizde verilen Hokecaşa (ölenin ruhuna can yemeği) katılmıştır. Cemaatimiz İnananları, 07 Haziran 2009 tarihindeki kilisemizin madağında bulunmak ve her çarşamba buluşmak üzere kilisemizden ayrıldılar.

14.05.2009 perşembe günü Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri Okul Müdiresi Sayın Ani Yeramyan ve Ermenice Öğretmeni Sayın Janet Tandırcı ile Kilisemizi ziyaret etmişlerdir. Üç dinin bir arada olduğu Kilise, Cami ve Sinagogları ziyaret amacıyla Kuzguncuk semtine bir gezi tertipleyerek Kilisemize gelen öğrenciler, Kilisemiz Başkanı Edvart Ayvazyan rehberliğinde Okul Müdiresi Sayın Ani Yeramyan ve Ermenice Öğretmeni Sayın Janet Tandırcı ile Kilisemizde bir süre kaldıktan sonra, önce Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu'nu ziyaret edip bilgilendikten sonra Harmony Sanat Galerisi'ndeki Artin Demirci Resim sergisi gezilmiştir. Sergide Artin Demirci'den de resimleri hakkında bilgi alınıp, fikir alışverişi yapılmıştır. Sergi sonrası Kuzguncuk Cami ziyaret edilerek Cami İmamı Aydın Vatan'dan bilgi alınmıştır. Öğle namazı yaklaştığından Camiden ayrılıp Kilisemize dönüp bahçemizde yorgunluk giderilip, yemek sorunu halledilmiştir.

 

Daha sonra Kilise içinde topluca tek bir ses ile Hayr Mer okunduktan sonra Öğrencilerimiz Bağlarbaşı Mezarlıklarımızı ziyaret etmek üzere kilisemizden ayrıldılar.

 

 

 

     

 

Kilisemiz Ziyaretleri

12 Şubat 2008 tarihinde Kuzguncuk'da yaşayan üç dine mensup hanımlar tarafından düzenlenen, üç dine mensup insanların Kuzguncuk'ta bir arada kardeşçe sevgi içinde bir arada yaşamalarını konu alan etkinlik dahilinde bu dinlere mensup öğrenci ve büyükler cami ziyaretinden sonra, kilisemizi ziyaret ettiler.

Kilisemiz çeşitli yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistler, okullar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Turlar

 

 

 

Haber- News - Lurer - Arşiv

 

 

Kilisemiz Tadilat işleri

Kilisemiz kalorifer tesisatı Vaillant Firmasının Temmuz 2007 ayı içinde üç günlük çalışmasıyla döşenip bitmiştir. Tesisat İgdaş tarafından onaylanıp 17 Ağustosta 2007 tarihinde doğalgaz kullanıma açılmıştır. Doğalgaz için 3 yardımsever 1/3 oranında maddi olarak destek vermiştir. Salon ve Mutfak bölümlerine de kalorifer tesisatı ayrıca döşenmiştir.

Diğer yapılan tadilatların açıklamaları ve ayrıntıları için tıklayınız.

 

 

 

Duyurular

 

 

İletişim ve Ulaşım- Map

 

 

 

Kilisemiz Tarihçesi:

Armenian - English - Turkish

Patrik Istepanos “Ağavni” zamanında Hassa Mimarı Ohannes Amira (Serveryan) tarafından Kuzguncuk’ta inşa edilen ve 11 Mayıs 1835’de ibadete açılan kilisenin kitabesinden Bedros Ağa (Şalcıyan) tarafından masrafları karşılanarak 1861 yılında yeniden inşa edildiği anlaşılmaktadır....

During the time of Patriarch Stephen, this church was built in Kuzgunjuk by the imperial architect Ohannes Amira Serverian. The church opened on 11 May 1835. The inscription on the church tells us that it was rebuilt in 1861 the costs being met by Bedros Agha Shaldjian.....

The History of Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

 

   
Peder Barkev Nalbantyan 2010

Peder Der. Barkev Nalbantyan Yazıları

WebMail

 

Türk Büro Sen'in Yeni Açıklamaları Hakkında - 27.02.2010

Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş'un, kutsal bir mekan olan kilisemize, aslı astarı olmayan çok çirkin hakaret ve iftiraları. 31.01.2010

 

     

Gazetelerde Çıkan Haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

2008 Yılı Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010

Ermenice Sözlük Nayiri

2009 Arevakal

2009 Madağ Marmara2011
       

2762 Numaralı Kanun (Mülga)

5737 Sayılı Vakıflar Kanunu  Yeni

Vakıflar Yönetmeliği (yeni)