Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

 

 

28.01.2009 Çarşamba günü Kilisemizde yapılan Badarak Ayinine çok sayıda inanan katılmıştır.

Badarak Ayini Peder Der. Sarkis Kuyumciyan tarafından ve Istepan Srg. Garabetyan'ın yönettiği 11 Tıbir tarafından okunan dualara inananların da yürekten katılımları ile gerçekleşmiştir.

Ayin sonrası verilen sevgi sofrası ve hokecaş sırasında, Istepan Srg. Garabetyan söylediği şarkılar ve anlattığı fıkralarla sevgi sofrasını daha neşeli ve coşkulu bir hale getirmiş, alkışlar ve neşeli gülüşler arasında birlik ve beraberlik içinde yemek devam etmiştir. Yemekten sonra da sohbetler devam etmekte yeni dostluklar ve arkadaşlıklar kurulmakta, uzun süredir birbirini göremeyenler saatler boyu hasret gidermektedirler.

İnananların her geçen gün kilisemize bir önceki haftadan daha kalabalık bir şekilde gelmeleri Yönetim Kurulumuzun Kilisemizin eksiklerini tamamlama çalışmalarına ilaveten artan kalabalığı ağırlamak için bazı acil düzenlemeler kaçınılmaz olmuştur. Başta bahçe ve salon düzenlemesi ile masa ve  sandalye ilaveleri ve yenilemeleri yapılmıştır. Kilisemizin hem boğazın şiddetli rüzgarlarına açık olup hem de ana caddede olup çok açıkta  olması nedeni ile yardımsever desteği ile bahçe duvarları çevre düzenlemesi yapılmış Kilisemiz avlu ve bahçesi daha rahat ve her türlü koşula kullanılır hale gelmiştir. Kilise ve lojman çatısı elden geçirilip onarılmıştır. Eksik olan ses düzeni de en kısa zamanda tamamlanacaktır. Gerekli girişimler devam etmektedir. Kilisemiz Kuzguncuk'ta ışıl ışıl adı gibi çevresini ve tüm dünyayı aydınlatmaktadır.

Yaklaşan Arevakal ayinleri için hızla çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Kilisemize sevgiyle gelen cemaatimizin tüm inananlarının hemen hepsi maddi manevi konuda bize destek olup kilisemize sahiplenmiş, her hafta bir öncekinden daha mutlu ve huzurla içlerindeki sevginin daha da artması ile kilisemizden ayrılmışlardır.

     

07.01.2009 Çarşamba günü, Kilisemizde Surp Dzunut ve Merelotz olması nedeni ile Hokehankist duaları okunmuştur. Badarak Ayini kilisemiz Derhayrı, Peder Der. Sarkis Kuyumciyan ve çok sayıda tıbir tarafından gerçekleşmiştir. Kilisemize otobüslerle veya kendi imkanları ile uzak ilçelerden gelen kalabalık sayıda cemaatimiz inananları ile yabancı Hıristiyanlar katılmıştır. Çok sayıda inananların Hağortutyun almaları ile devam eden ayin, Hokehankist duaları ile sona ermiştir.

Ayin sonrası kilisemiz salonunda verilen sevgi yemeği ve sonrasındaki kokteyle katılan kalabalık sayıdaki inananlar salonumuzu tamamen doldurup hoşça zaman geçirmiştir.

Sevgi yemeği sırasında Yönetim Kurulumuz tarafından hazırlanan kilisemize maddi ve manevi her türlü yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen yardımseverler ile her türlü özveriyi göstererek canla başla çalışan kadınlar kolumuza teşekkür sertifikaları Derhayrımız Peder Der. Sarkis Kuyumciyan tarafından bir konuşma sonrası verilmiştir.

Cemaatimiz inananları alkışlar ve şarkılar sonrasında mutlu bir şekilde, bir sonraki ayinde buluşmak üzere kilisemizden mezarlık ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere ayrılmışlardır.

     
     
     

17.12.2008 Çarşamba günü, Kilisemizde yapılan Sabah ve Badarak Ayinleri, geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi çok kalabalık inananların çeşitli ilçelerden otobüslerle gelmeleri ile Ark. Şahan Sırpazan Sıvacıyan  Başkanlığında Rahip Der Yeğişe Uçkunyan katılımı ve Peder der Sarkis Kuyumciyan ile 20 tıbir tarafından Gerçekleşmiştir. 

Verdiği vaazda Hisus ve 10 Cüzamlı konusunu anlatan Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan, İnanların hağortutyun almaları ve hokehankist duaları ile sona eren ayinler Kilisemiz salonu ve bahçesinde sevgi sofrasında buluşup birbirini uzun yıllar sonra yeniden bulan arkadaşların hasret gidermeleri ile sona ermiştir. 

Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan Kilisemize sevgi ile gelip bizi onurlandırmıştır.

Kilisemize gelen inananların her geçen gün daha yoğun biçimde çoğalması, kilisemizde bir aile ortamı oluşması, her geçen gün dostlukların ve yeni arkadaşlıkların oluşması hepimizi mutlu edip, yaptığımız işten haz almamızı sağlamaktadır.

     
     
     
     
     

Her çarşamba olduğu gibi, 10.12.2008 çarşamba günü de Kilisemizde yapılan sabah ve Badarak ayinlerine oldukça kalabalık bir katılım olmuştur. İstanbul'un her yerinden inananların otobüslerle geldiği  kilisemize, Ayinler; Ark. Şahan Srp Sıvacıyan, Rahip Der Zadik Babikyan, Peder Der Barkev Nalbantyan, Peder Der Goryun Fenerciyan ve Peder Der Zaven Bıçakçıyan ile 16 tıbir  ile gerçekleşmiştir. Ayinler Ark. Şahan Srp Sıvacıyan başkanlığında, Peder Der Goryun Fenerciyan tarafından gerçekleşmiştir. Ark. Şahan Srp Sıvacıyan verdiği vaazda kilisemizden, dinlerin kardeşliğinden söz etmiştir. İnanların büyük çoğunluğunun hağortutyun almaları ile devam eden ayinlerin bitiminden sonra sevgi sofrasında birleşerek mutlu ve neşeli anlar yaşanmıştır. Kilisemiz salonu, bahçesi tamamen dolduğundan yönetim odasında dahi sofra kurulmuştur. Bir sonraki buluşma üzere geç saatlere kadar bu güzel anlar sürmüştür.

     
     
     

Her çarşamba kilisemizde yapılan Badarak Ayinlerine, İstanbul'un her yerinden katılım gün geçtikçe artmakta. İnananlar Kilisemizi Dini Bayramlarımızı aratmayacak şekilde doldurmaktalar. İnanların sayısı her hafta 25-50 kişi arasında değişmektedir.

     
     
     
     
     
     
  29.10.2008  
     

Her çarşamba kilisemizde yapılan Badarak Ayinlerine, İstanbul'un her yerinden katılım gün geçtikçe artmakta. İnananlar Kilisemizi Dini Bayramlarımızı aratmayacak şekilde doldurmaktalar. Kilisemiz Derhayrı Der. Sarkis Kuyumciyan'ın yıllık izninde olmasından dolayı iki hafta Badarak ayinlerini Der. Goryun Fenerciyan gerçekleştirmiştir.

Her hafta 25-50 kişi arasında değişen katılım oranı 01.10.2008 tarihindeki Der Goryun Fenerciyan'ın yönettiği Badarak ayinine yaklaşık 100 kişi katılmış olup, ayin sonrası sevgi sofrasına da yüksek katılım olmuştur.

Badarak ayini  Der Goryun Fenerciyan'ın günün anlamı ile ilgili konuşması ve inananların büyük çoğunluğunun hağortutyun almalarından sonra dualar saat 13:00 de sona ermiştir.

İstanbul'un her yerinden gelen cemaatimiz inananlarının sevgi içinde kaynaşarak güzel dakikalar geçirmeleri hepimizi memnun ve mutlu etmektedir. Bu güzellikleri yaşatmaya devam etmek için her türlü imkanlarımızı kullanacağız. Gelen inananların da hemen hepsinin sevgi sofrasına katkıda bulunmaları, el ele vererek paylaşmaları, gençlerimizin yoğun katılımı kilisemize sahiplenip bize destek vermeleri, her hafta sayıları 8-10 arası değişen tıbirlerimizin ve kadınlar kolumuzun özverili çalışmaları, bizi daha cesaretlendirip tüm olumsuz koşulları aşıp, birlik ve beraberliğimizi sevgi içinde devam ettireceğiz. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Kilisemize katılımın çoğalması sonucu bahçemizde düzenleme yapmak mecburiyeti doğmuştur. Bahçede bulunan, Kilisemiz tarihi dokusuna da uymayan havuzu da kaldırıp cemaatimiz inanlarının katılımı için daha çok yer açılmıştır. Kilisemiz sadece Dini Bayramlarda, cenaze ve düğünlerde değil, haftanın her günü inananlar tarafından ziyaret edilmektedir.

     
     
01.10.2008

08.03.2008 Cumartesi

Surp Krikor Lusavoriç’in İşkence görüp Kuyuya indirilişi anısına Aram Srp. Ateşyan Başkanlığında, Din görevlilerin katılımı ile Badarak Ayini Yapılmıştır. Cemaatimizin oldukça kalabalık katılımı ile Badarak ayini Hokahankist duaları ile bitmiştir. Ayin sonrası salonumuzda can yemeği verilmiştir.

     
     

 

27.01.2008

20.02.2008

Arevakal Ayinleri

06 Şubat 2008 Çarşamba günü Arevekal ayinleri kilisemizden başlamıştır. Ayin Şahan Ark. Sıvacıyan başkanlığında, Der Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, tıbirler ve oldukça kalabalık cemaatimizin katılımı ile gerçekleşmiştir.

Aram Ark. Ateşyan 27.01.2008

 

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe

Index

Agos Gazetesi

Restore

Duyurular

Turlar

Jamanak Gazetesi

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi