Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

9 Nisan 2009 Perşembe

Avak Hinkşapti

09 Nisan 2009 Büyük Perşembe günü kilisemizde Hişadak Intıryats Diarın mero nedeniyle S. Badarak gerçekleşmiştir. cemaatimizin yoğun katılımı ile Sabah saat dokuzda başlayan sabah dualarından sonra Der. Zadik Apğ Babikyan'ın yönetip vaaz ettiği ve çok sayıdaki tıbirlerimizin de katılımı ile Surp Badarak cemaatimiz inanlarına sunulmuştur. Özellikle her Hayr Mer okunduğunda ve Der Voğormya dualarını Diar Avedis Markaryan'ın da yönettiği inananlarımız tek bir yürek olarak yüksek sesle söylemişleridir.

Prg. Ur. Vartan Maksudyan İncilden Ayetler okuduktan sonra ayinler devam etti.

 

Der. Zadik Apğ Babikyan vaazında Hz. İsa'nın Son yemeğine değinmiş ve özetle şunları demiştir:

Rab İsa son yemeğinde, öğrencileri ile üst katta toplanmışlardı.

Yemek esnasında Rab İsa ekmeği bölüp çevresindeki öğrencilere dağıttı. Aynı şekilde şarabı da onlara dağıttı. Ekmek bedeni, şarap ise kanını simgeliyordu. Öleceğini hissettiği son günlerinde, o son yemekte öğrencilerine -Her toplandığınızda bu ekmeği ve şarabı bölüşmeyi tekrarlayın.- diyerek tavsiyede bulundu.

Bundan dolayı her pazar ve bayram günleri bunu tekrarlarız. Bu durum Surp Badarağı oluşturur.

Bu olay bizi hastalıklarımızdan, hatalarımızdan, günahlarımızdan ve diğer kötü durumlardan uzak tutar.

Der. Zadik Apğ Babikyan'ın vaazından sonra devam eden dualar, kilisemizde uzun yıllardır ilk kez bir perşembe günü yapılan ayinlere katılan, Semtimizden ve ayrıca çevre ilçelerden dört otobüs ve kendi imkanları ile gelen cemaatimiz inananlarının hemen hemen tamamının Hağortutyun almaları ile icra edilen Ayinler sona ermiştir.

Böyle önemli bir günde kilisemizi dolduran inananlar, ayinler sonrası havanın güzel olması nedeni ile bahçemizde ve salonumuzda kendilerine hazırlanıp sunulan bitkisel yiyeceklerden oluşan oruç dönemi yemeklerinden oluşan  sevgi sofrasına da katılıp kilisemizde uzun yıllardır ilk kez gerçekleşen bir perşembe günü kilisemizi tamamen doldurmuşlar ve bundan sonra her çarşamba günü kilisemizde yapılacak olan ayinlerde buluşmak üzere mutlu bir şekilde ayrılmışlardır.

     
     
     
     
     

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper