Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

 

28.03.2009 Cumartesi

Surp Krikor Lusavoriç'in işkence görüşü ve kuyuya indirilişi  

 
     

 

Surp Krikor Lusavoriç'in işkence görüşü ve kuyuya indirilişi

 

Ark Aram Srp. Ateşyan Riyasetinde Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan, Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan, Der Yeğişe Apğ. Uçkunyan, Der Zadik Apğ. Babikyan ve hemen hemen tüm papazların katılımı ile Kıdemli Peder Krikor Damatyan'ın icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı. Yoğunluk karşısında gelen Tıbirlerin bir çoğu da izleyici olarak Ayinleri takip ettiler.

 

Saat dokuzda sabah duasına başlayan din görevlileri, duaları okurken cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren doldurmaya başladılar. Üsküdar ve çevre ilçelerden gerek kendi imkanları gerekse otobüslerle kilisemizi tıka basa dolduran inananlar, saat onda sokak kapılarına kadar taşmıştı.

Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan'ın İncil'den ayetler okumasından sonra devam eden dualar sonrası Hantisabed Sırpazan Hayr Mer'den önce vaazına başlarken de "hafta sonu olmasına rağmen bu kadar kalabalığın kilisemizi doldurması bizi ve yönetimi memnun ve mutlu ettiğini" belirtti. Günün Avedaranı açıklayarak, "Haçın sevgi ve fedakarlığın simgesi olduğunu, çünkü Krisdos kendisi de  insanoğlunu sevmiş ve bu sevgisini hayatını vererek göstermiş olduğunu, Hıristiyanların da başkalarına sevgi ve fedakarlık göstermesi gerektiğini" söyledi. Bu dünyada Krisdosu inkar edenleri, öteki yaşamda Kristosun da onları inkar edeceğini" sözleriyle vaazını bitirdi.

Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan, hağortutyun alacak inananlar için Allaha Tövbe duasını okudu. Neredeyse tüm inananların hağortutyun almalarından sonra dualar sona ermiştir.

 

 

 

 

 

 

Ayinler sonrası verilecek hokecaş için salonumuz hazırlanmıştı. Ancak gelen kalabalık inanlar için salonun yetmeyeceğini anlayan kadınlar kolumuz, havanın da güzel olması sonucu bahçemize yaklaşık 80-90 kişilik acilen ek bir sofra açmış ve bir kaç saat içinde ayinler bitene kadar bu kadar kişiye de ek yemek hazırlamışlardır.

Bu güzellikler karşısında kilisemizin, cemaatimiz inananları ile hep dolup taşması hepimizin yorgunluklarını mutluluğa dönüşmesine ve daha güçlü olmamıza neden olmaktadır.

 

 

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper