Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 22 Temmuz 2009 Çarşamba günü kilisemizde yapılan ayinler Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan başkanlığında Der Barkev Nalbantyan, Hagop Srg. Papazyan, Vahram Srg Lüleciyan, Istepan Srg Garabetyan, Vahe Sargavak Bağdat (USA) ve Kuyr Kayane Dulkadiryan katılımları ile Badarak Ayinleri İcra edilmiştir.  Ayinler Istepan Srg Garabetyan yönetiminde 14 tıbir katılımı ile  gerçekleşmiştir.

Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan ve Der Barkev Nalbantyan ile tıbirler Saat dokuzda Sabah dualarına başlarken, akın akın yaz mevsiminin temmuz ayının bu en sıcak günlerinden birinde, inananlar kilisemize bir yandan gelmeye başlamışlarıdır. İnananlar Kilisemizi tıka basa kapılara kadar doldurarak ibadetlerini yerine getirmiş zaman zaman dualara da katılarak da Badarak ayinlerini izlemişleridir.

İncil'den ayetler okuyan Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan Rabbin duasından önce özetle şunları vaaz etmiştir:

Mısır'dan çıkış, kölelikten kurtuluşu ve Hz. Musa'dan örnekler verdikten sonra,  İnanlar bu şekilde bir araya gelirse kilise oluyoruz. Biz şimdi kiliseyiz tek tek gelip dua yaparak değil dedi.

Tanrı bu gün de her birimizin endişelerinden, kaygılarımızdan, kuşkularımızdan kurtarmak ve özgür kılmak istiyor. Hz. İsa her birimizi kendisine davet ediyor. Kimimiz yorgun ve kiliseye farklı sıkıntı ve kaygılarla gelmiş olabiliriz. Eğer yüreğimizi Hisus'a ve Tanrı'nın Kutsal Ruhuna açarsak evlerimize güçlenmiş, yenilenmiş ve ümit dolu dönebiliriz. Bunun için dua etmemiz yeterlidir diyerek sözlerini bitirdi.

İnananların neredeyse tüm Kuzguncuk sahilinden duyulan hep birlikte tek bir ağızdan söyledikleri Der Voğormya duasından sonra Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan tövbe duasını yaptırmış ve hemen hemen tüm inananlar der Barkev Nalbantyan'ın elinden Hağortutyun almışlardır.

Uçak kazası nedeniyle hokehankist duaları yapılmış ve Ayinler sona ermiştir.

Ayinler sonrası bahçemizde yönetim kurulumuz tarafından verilen sevgi sofrasına katılan inananlar neşe içinde geç saatlere kadar kilisemizde hoşça dakikalar geçirip kilisemizden ayrılmışlarıdır.

Öte yandan kilisemiz iç duvarlarına devasa 4.5 x 1.5 metre boyundaki 12 tane resimler yaptırılmış ve asılmaları için gereken çalışmalar sürdürmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper