Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

     

9 Nisan 2009 Perşembe

Avak Hinkşapti

09 Nisan 2009 Büyük Perşembe günü kilisemizde Hişadak Intıryats Diarın mero nedeniyle S. Badarak gerçekleşmiştir. cemaatimizin yoğun katılımı ile Sabah saat dokuzda başlayan sabah dualarından sonra Der. Zadik Apğ Babikyan'ın yönetip vaaz ettiği ve çok sayıdaki tıbirlerimizin de katılımı ile Surp Badarak cemaatimiz inanlarına sunulmuştur. Özellikle her Hayr Mer okunduğunda ve Der Voğormya dualarını Diar Avedis Markaryan'ın da yönettiği inananlarımız tek bir yürek olarak yüksek sesle söylemişleridir.

Yazının devamı ve resimler.....

Yazının devamı ve resimler.....

 

12.04.2009 Surp Zadik

Bilindiği gibi her çarşamba kilisemizde Badarak Ayini yapılmakta ama henüz kilisemizde pazar günü ayin yapılmamaktadır. Kilisemiz her gün açık olduğundan inananlar çarşamba günü dışında da kilisemizi ziyaret etmekteler. Bu gün kilisemizde Badarak Ayini olmadığı halde Surp Zadik dolayısı ile gün boyunca yaklaşık 120 kişiye ulaşan inananlar kilisemize gelip mum yakıp dileklerini iletip, dualarını da yaparak kilisemizden ayrılmışlardır.

 

 

Peder Der. Barkev Nalbantyan Yazıları

     

25.03.2009 Çarşamba

Tarihindeki Arevekal Ayinleri Der. Barkev Nalbantyan, Der. Goryun Fenerciyan, 8 tıbir ve kalabalık cemaatimiz inanlarının katılımı ile gerçekleşmiştir.

Peder Der. Goryun Fenerciyan, insanların hep kolayı tercih ettikleri ancak yaşamda zorlukların ve zor olanın başarıyı getireceği konusunda nasihatte bulunmuştur.

Vaaz sonrası devam eden ayinler sonrası salonumuzda verilen hokecaş sırasında  tıbirlerimizden çok sevdiğimiz sevgili Avedis Markaryan fenalaşarak bir rahatsızlık geçirmiştir. Acilen çağırdığımız Ambulans çok kısa sürede gelmiş ve hemen gerekli müdahalede bulunmuştur. Bu süre içinde bilinci de açılıp kendine gelen Sevgili Avedis Ağabeyimiz bizi rahatlatmış ve şükürler olsun ki tekrar sağlıkla aramızda. Ambulanstaki doktor ve sağlık ekibine ve 112 servisine de bu arada 15-20 dakika gibi kısa bir sürede geldikleri için teşekkür ederiz.  Doktor Hanımın Avedis ağabeyimize tavsiyesi bir polikliniğe gidip tam bir kontrolden geçmesi doğrultusunda. Kendisine tekrar geçmiş olsun diyoruz.

25.03.2009 Çarşamba

 

 

 

 

 

01.04.2009  Çarşamba

Kilisemizde Son Arevakal Ayini Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan Riyasetinde, Der. Barkev Nalbantyan, Der. Goryun Fenerciyan ve 13 tıbirin katılımı ile icra edildi. Sabah saat onda tıka basa dolan kilisemiz saat 12 de hala akın akın gelen inananlarla doldu. Tam yedi otobüsün geldiği kilisemize özellikle hayr mer duasını tüm inananlar tek bir ağızdan söyledi. 

Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan önce Ermenice verdiği vaazda, "cemaatimizin Türkçe Vaaz, Ermenice Vaaz  konusuna değindi ve biz de şaşırdık Vaazı Türkçe mi Ermenice mi verelim" diyerek devam etti:

Yazının devamı ve resimler.....

 

 

 

28.03.2009 Cumartesi

Surp Krikor Lusavoriç'in işkence görüşü ve kuyuya indirilişi

Ark Aram Srp. Ateşyan Riyasetinde Der. Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan, Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan, Der Yeğişe Apğ. Uçkunyan, Der Zadik Apğ. Babikyan ve hemen hemen tüm papazların katılımı ile Kıdemli Peder Krikor Damatyan'ın icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı. Yoğunluk karşısında gelen Tıbirlerin bir çoğu da izleyici olarak Ayinleri takip ettiler.

Saat dokuzda sabah duasına başlayan din görevlileri, duaları okurken cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren doldurmaya başladılar. Üsküdar ve çevre ilçelerden gerek kendi imkanları gerekse otobüslerle kilisemizi tıka basa dolduran inananlar, saat onda sokak kapılarına kadar taşmıştı.

Yazının devamı ve resimler.....

 

 

18.03.2009 Çarşamba

 

18.03.2009 Çarşamba

Kilisemizde gerçekleştirilen Arevakal Ayinlerine sabahın erken saatlerinden itibaren gelen cemaatimiz inananları kilisemizi doldurdular. Arevakal Ayinlerini Ark Aram Srp. Ateşyan riyasetinde Der. Barkev Nalbantyan, Der. Goryun Fenerciyan, Der Yeğya Kervancıyan ve 10 tıbir katılımı ile Kilisemizin dışına kadar taşan  inananlar ibadetlerini yerine getirmişlerdir.

Yazının devamı ve resimler.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

11 Mart 2009 tarihindeki Arevakal ayinlerine cemaatimiz inananları sabahın erken saatlerinden itibaren Kilisemize gerek Anadolu Yakası Üsküdar ve Kadıköy ilçelerimizden gerek Avrupa yakası ilçelerinden kendi imkanları ve diğer ilçelerin Belediyelerinin tahsis ettiği otobüslerle kilisemizi tıka basa doldurarak katıldılar. Arevakal Ayinlerini Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan riyasetinde Der. Barkev Nalbantyan ve Der. Goryun Fenerciyan ve 10 tıbir katılımı ile Kilisemizin dışına kadar taşan  inananlar ibadetlerini yerine getirmişlerdir.

Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan, Tanrı'nın evlatları olarak yükümlülüklerimiz nelerdir  ve sevgi üzerine vaaz etti.

Vaaz sonrası devam eden ayinler sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan kalabalık inananlar sevgi ve birlik beraberlik içinde geldikleri otobüslerle arınmışlık, içleri sevgi dolu ve neşe içinde kilisemizden ayrıldılar.

     
     

 

22.04.2009 Tarihinde yapılan 11 Tıbirin eşlik ettiği Badarak ayininden bir görünüş. Der Yeğişe Apğ. Uçkunyan ve Der Barkev Nalbantyan Ayini sonlandırırken.

 

22.02.2009 Pazar günü kutlanan Paregentan ertesi 23.02.2009 P.tesi günü büyük oruç dönemine girildi. 25.02.2009 Çarşamba günü başlayan ilk Arevakal ayinlerine, her yıl olduğu gibi Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan  riyaset etti.

25.02.2009 Çarşamba günü Arevakal Ayinlerinin başlangıç günü kilisemiz tüm Üsküdar ve İstanbul’un her yerinden gelen cemaatimiz inananları tarafından erken saatlerden itibaren doldu taştı. Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan’ın Riyaset ettiği Arevakal Ayinlerine Der Sarkis Kuyumciyan ve Der Goryun Fenerciyan ve 14 tıbir hazır bulunmuştur. Okunan dualara kalabalık cemaatimiz inananları da katılmış, özellikle Der Voğormya bölümünü coşkuyla yüksek sesle söyleyerek dileklerini ileterek Allah’la bütünleşmişlerdir.

Ark. Şahan Srp. Sıvacıyan’ın günlük olaylar ve günün anlam ve önemini anlatan konuşması sonrası da devam eden ayinler suyun okunması ile son bulmuştur.

Ayinler ve sonrası salonumuzda verilen hokecaşa katılan kalabalık inananlar sevgi ve birlik beraberlik içinde neşeli dakikalar geçirmişlerdir.

Kadıköy Surp Takavor Kilisesi ve Üsküdar Surp Garabed Kilisesi Yönetim Kurulu temsilcileri ile Yeşilköy Surp Stepanos Kilisemiz koro üyeleri ile Yeşilköy ve diğer semtlerden gelen diğer koro üyeleri ile tüm cemaatimiz bizi onurlandırmışlardır.

     
     
     
Haber- News - Lurer - Arşiv Duyurular İletişim ve Ulaşım- Map

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010

2762 Numaralı Kanun (Mülga)

5737 Sayılı Vakıflar Kanunu  Yeni

Vakıflar Yönetmeliği (yeni)