Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

     

 

19 Ağustos 2009 Çarşamba günü, Surp Asdvadzadzin haftası içinde, kilisemizde yapılan ayinler ve Surp Badaraka Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan başkanlığında icra edildi.

Der Zakeos Dz. Vrt Ohanyan ve Der Barkev Nalbantyan ile tıbirler Saat dokuzda Sabah dualarına başlarken, akın akın yaz mevsiminin bu sıcak günlerinden birinde, inananlar kilisemize bir yandan gelmeye başladılar. İnananlar Kilisemizi tıka basa kapılara kadar doldurarak ibadetlerini yerine getirdiler.

Surp  Badarakı kilisemiz ruhanisi Der Barkev Khn. Nalbantyan Sundu. Kutsal Sofraya Pareşınorh Istepan Srg Garabetyan, Paregron Uraragir Agop Hergelyan hizmet ettiler. Sabah ayinlerini ve Surp Badarak'ı  Paregron Uraragir Misak Çamyapan yönetiminde 9 tıbir katılımı ile  icra edildi.

 

 

 

İncil'den ayetler okuyan Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan, Rabbin duasından önce vaazında 2. Samuel 9. Bap'ta anlatılan iki ayağı sakat Mefiboşet'in hikayesini anlattı:

"Buna göre kral Davut, Saul'un ailesinden geriye kalan Mefiboşete karşılıksız olarak "babası Yonatan hatırına" iyilik etti. Ona atası Saul'un servetini, uşaklarını verdi ve evlatlık olarak sofrasına oturttu. Babadan öğrendiğimiz şey, Tanrı bizlere de "Babamız Hisus Hatırına" iyilik etmektedir. Eğer dindarlığımızla, yasaya bağlılığımızla, kabiliyetlerimizle Tanrı'ya yaklaşabileceğimizi sanıyorsak yanılıyoruz. Tanrı bereketlerini bizim değil ama kendi iyiliğinden sonra verir..." diyerek vaazını sonlandırdı. 

İnananların hep birlikte söyledikleri Der Voğormya duasından sonra Der Zakeos Dz. Vrt. Ohanyan tövbe duasını yaptırmış ve hemen hemen tüm inananlar Badarakiç der Barkev Nalbantyan'ın elinden Hağortutyun almışlardır.

Surp Badarak'ın bitiminde, Merhum Krikor, Ağavni ve Manuk Çilingiryan için  gerçekleşen Hokehankist duaları ve Ayinler sonrası, bahçemizde Arto Çilingiryan tarafından verilen can yemeğine katılan inananlar neşe içinde geç saatlere kadar hoşça dakikalar geçirip kilisemizden ayrılmışlarıdır. Yönetim Kurulumuz, cemaatimiz inananlarını bu ibadethaneye sürekli gelmeleri için teşvik etmektedirler.

 

 

19.08.2009

 

 

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper