Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

 

     

16 Eylül 2009 Çarşamba günü, Haçveratz haftası içinde, kilisemizde yapılan ayinlere İstanbulun her yerinden gelen inanların katılımı ile Der Barkev Nalbantyan tarafından icra edilmiştir. Sabah ayinlerini ve Surp Badarak'ı  Paregron Uraragir Misak Çamyapan yönetiminde 13 tıbir katılımı ile  icra edildi.

Saat dokuzda Sabah dualarına başlarken, akın akın inananlar kilisemize bir yandan gelmeye başladılar. İnananlar Kilisemizi tıka basa kapılara kadar doldurarak ibadetlerini yerine getirdiler.

Surp  Badarak’ı kilisemiz Ruhanisi Der Barkev Khn. Nalbantyan Sundu. Kutsal Sofraya; Pareşınorh Uraragir Agop Srg. Papazyan, Pareşınorh Uraragir Istepan Srg Garabetyan, Pareşınorh Uraragir Vahram Srg. Lüleciyan,  Paregron Uraragir Herman Srg. Çiğdemyan, Paregron Uraragir Sevan Srg. Kıran hizmet ettiler.

Paregron Uraragir Misak Çamyapan okunan İncil'den ayetler ile Badarak ayinleri devam etmiştir.

16 Eylül 2009

İnananların hep birlikte söyledikleri Der Voğormya duasından sonra Der Barkev Nalbantyan tövbe duasını yaptırmış ve inananların büyük çoğunluğu Badarakiç Der Barkev Nalbantyan'ın elinden Hağortutyun almışlardır. Daha sonra suokuma duaları ile Surp Badarak ayinleri sona ermiştir.

Surp Badarak'ın bitiminde kapanış duasını yapmadan önce, Der Barkev Nalbantyan, içinde bulunduğumuz Haçveratz haftası ile ilgili bilgilendirmelerini yaptıktan sonra bu günde kilisemizi doldurdukları ve yalnız bırakmadıkları için tüm tıbirlere ve inananlara teşekkür etmiştir.

 

16 Eylül 2009

 

Ayinler sonrası, bahçemizde Yönetim Kurulumuz tarafından, Kadınlar Kolunun hazırladığı Sevgi sofrası verilmiştir. Yemek başlangıç duasından sonra söz alan Kilisemiz Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan başta kilisemiz Ruhanisi Der Barkev Nalbantyan’a göreve geldiğinden bu yana kilisenin her şeyiyle yakından ilgilenip canla başla çalışmasına, Sargavak ve Tıbirlerin her Çarşamba günü gönülden ayinlere katılıp desteklerini esirgemedikleri için ve de inananlara her hafta her türlü iklim şartları içinde kilisemizi tıka basa doldurdukları için teşekkür etmiştir. Bu nedenle tüm yorgunluklarını unuttuklarını, çalışmalarda daha gayret ve azim kazandırdıklarını ve verdikleri destekler için teşekkürlerini tekrarlayarak konuşmasını sonlandırmıştır.

Kilisemiz Yönetim Kurulu Başkanı Edvart Ayvazyan konuşması bittikten sonra söz alan bir inanan; “Madem bizlere bu konuşmayı yaptınız ben de cemaatimizden biri olarak söz alıyorum. Ben bunca yıllık Kuzguncuk ve Üsküdarlıyım, bu kiliseyi hiçbir döneminde böyle görmedik. Bu kadar kısa zamanda kiliseyi bu hale getirdiğinizden dolayı hem yönetim kurulunuz hem de kadınlar kolunuza tüm çalışmalarınız için asıl biz size teşekkür ederiz” diyerek duygularını bizlerle paylaşmıştır.

Katılan inananlar neşe içinde geç saatlere kadar hoşça dakikalar geçirip kilisemizden ayrılmışlarıdır.

Öte yandan kilisemiz için yapılan 12 adet devasa boyuttaki resimler, iki aylık bir çalışma sonucu kilisemiz duvarlarına asılmış olup, Lusararabed Der Aram Ark. Ateşyan’ın uygun göreceği bir tarihte kutsamaları yapılacaktır.

 

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper