Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

 
 
     
Agos Gazetesi Çıkan Haberlerimiz Jamanak Gazetesi Çıkan Haberlerimiz 2011 Marmara Gazetesi Çıkan Haberlerimiz 2012
     
     

Büyütmek İçin Resimlere Tıklayınız - Click Images To Enlarge


 

     

 09.06.2012 Cumartesi
Surp Krikor Lusavoriç’in Kuyudan Çıkışı Anısına Patrikhanemiz Din Görevlilerinin Katılımı İle Badarak Ayini Yapıldı.

Der Sahag Srp. Maşalyan Riyasetinde yapılan bugünkü ayinlerde, Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan hazır bulundu. Ayinleri Der Krikor A. Khn. Damatyan sundu. Bunkü ayinlere aynı zamanda Der. Av. Khn Bısak  Tezenliyan, Der Av. Khn. Diran Reisyan, Der Av. Khn. Müron Ayvazyan, Der. Av. Khn Antreas Hagopyan, Der Kevork Çınaryan, Der Sarkis Kuyumciyan, Der Goryun Fenerciyan, Der Dırtad Uzunyan, Der Yeğya Kervancıyan, Der Minas Cihangülyan, Der Zaven Bıçakçıyan, Der Zohrab Civanyan, Der. Zakar Koparyan, Der Husik Hergelyan ile 17 Ruhanimizin katılımı ile Badarak Ayini yapıldı. Bu önemli günde Artun Srg. Damatyan, Krikor Ur. Samuelyan, Ardaş Ur. Madatyan hazır bulunup Ayinleri hep birlikte icra ettiler.

Sabah Jamerkutyun hemen hemen tüm derhayrlarımızın katılımı ile Der. Krikor Av. Khn. Damatyan Başkanlığında derhayrlarımız tarafından saat 08.30 dan itibaren icra edilmeye başlandı. Aynı zamanda Cemaatimiz inananları kilisemizi erken saatlerden itibaren tıka basa doldurmaya başladılar.

Caşu Kirki Zadik Apğ. Babikyan, Caşu Avedaranı Krikor Ur. Samuelyan okudu ve Verapurumu Artun Srg. Damatyan yaptı.

Sahag Srp. verdiği vaazda günün içeriğini ve Surp Krikor Lusavoriç'in hayatını anlattı ve devam etti: Bu Olayları biliyorsunuz, bilmeniz lazım ama yetmez. Çocuklarınıza anlatmalısınız. Torunlarınıza anlatmalısınız. Biz bu işleri iyi yapamıyoruz. İyi yapamadığımız için giderek azalıyoruz, giderek seyreliyoruz, Haylığımızı, Kristonyalığımızı kaybediyoruz. Çünkü gururlanacağı bir şey yok çocuklarımızın artık. Geriye dönük baktıklarında boşluk görüyorlar. Toplum hafızası yok olmuş. Öğretmemiz lazım bu şeyleri. Ne yazık ki okullarda bile bu şeyler iyi öğretilemiyor. Öyle ki başımızı iki elimizin arasına alıp iyice düşünmemiz lazım. nerede yanlış yapıyoruz biz. Nerede ihanet ediyoruz bu Azizlerin anısına. Bu şeyleri başta anneler babalar dedeler nineler çocuklarına anlatacaklar. Gururlanmalarını sağlayacaklar. Onlardaki Ruh yeni nesillere aktarılacak. Böyle geldik bu zamana kadar. Bizim halkımız nice nice işkencelere yıkımlara dayandı. Hep bizlerin önünde 12 işkenceden geçen Krikor Lusavoriç vardı. Herkes diyordu ki, Allah Krikor'u kurtardıysa bizi de kurtaracaktır. Onun ruhu bizde yaşamalı, onun ruhu aramızda dolaşmalı, onun ruhu yeni yeni  Krikor'lar çağırmalı. Elbette Krikor Lusavoriç bizim ruhsal babamız aynı zamanda. Onun özelliklerini biz taşımalıyız. Hepimiz ışığız. Hepiniz Lusavoriç'siniz. O Işık Krikor Lusavoriç vasıtasıyla bize geldi. Bizim Hıristiyanlığımızın ışığıdır. Bu Işıkla dolup, Bu ışık sizi teselli etsin, Ruhunuzu doyursun ve doldursun. Evlerinizi bereketlesin, Işık Krikor Lusavoriç'in Işığı sizlerle beraber olsun. diyerek sözlerini bitirdi.

Ayinler sonrası kilisemizin bahçesinde Yönetim Kurulu Kadınlar Kolu Tarafından sunulan sevgi sofrasını Ruhanilerimiz, tıbirlerimiz ve cemaatimizin katılımı ile güzel bir atmosfer oluştu.

 

Sabahki ayinlerden sonra kilisemizde kalan  Cemaatimiz inananları, Kilisemiz Ruhanisi Zadik Apğ. Babikyan ile birlikte, Murat Ur. İçlinalça Yönetiminde, Nişan Ur. Çalgıcıyan, Krikor Ur. Samuelyan,  Ardaş, Ur. Madatyan, Harutyun Özçelik, Onnik Taşkıran ve Hacı Yılmaz'ın icra ettiği Saat 17:00 deki Tuz okuma dualarına katıldılar.

 

 

 

 
Kilisemiz 2011Yılı ve Diğer Haberleri İçin Tıklayın
     

 

Kilisemiz Ziyaretleri

12 Şubat 2008 tarihinde Kuzguncuk'da yaşayan üç dine mensup hanımlar tarafından düzenlenen, üç dine mensup insanların Kuzguncuk'ta bir arada kardeşçe sevgi içinde bir arada yaşamalarını konu alan etkinlik dahilinde bu dinlere mensup öğrenci ve büyükler cami ziyaretinden sonra, kilisemizi ziyaret ettiler.

Kilisemiz çeşitli yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistler, okullar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Turlar

Kilisemiz Tadilat işleri

Kilisemiz kalorifer tesisatı Vaillant Firmasının Temmuz 2007 ayı içinde üç günlük çalışmasıyla döşenip bitmiştir. Tesisat İgdaş tarafından onaylanıp 17 Ağustosta 2007 tarihinde doğalgaz kullanıma açılmıştır. Doğalgaz için 3 yardımsever 1/3 oranında maddi olarak destek vermiştir. Salon ve Mutfak bölümlerine de kalorifer tesisatı ayrıca döşenmiştir.

Diğer yapılan tadilatların açıklamaları ve ayrıntıları için tıklayınız.

 

 

Duyurular

Kilisemiz Tarihçesi:

Armenian - English - Turkish

Patrik Istepanos “Ağavni” zamanında Hassa Mimarı Ohannes Amira (Serveryan) tarafından Kuzguncuk’ta inşa edilen ve 11 Mayıs 1835’de ibadete açılan kilisenin kitabesinden Bedros Ağa (Şalcıyan) tarafından masrafları karşılanarak 1861 yılında yeniden inşa edildiği anlaşılmaktadır....

During the time of Patriarch Stephen, this church was built in Kuzgunjuk by the imperial architect Ohannes Amira Serverian. The church opened on 11 May 1835. The inscription on the church tells us that it was rebuilt in 1861 the costs being met by Bedros Agha Shaldjian.....

The History of Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

 

İletişim ve Ulaşım- Map

Facebook

Tarihçe - History

Gazetelerde Çıkan Haberlerimiz

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

2011 Yılı Haberler

Turlar

Jamanak Gazetesi - Jamanak 2011

Ermenice Sözlük Nayiri 2009 - 2010 Yılı Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010

WebMail

2008 Yılı Haberler

2009 Madağ Marmara2011
Haber- News - Lurer - Arşiv

2009 Arevakal

   

2762 Numaralı Kanun (Mülga)

5737 Sayılı Vakıflar Kanunu  Yeni

Vakıflar Yönetmeliği (yeni)