Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

06 Haziran 2010 Pazar
Kilisemizin Ananevi İsim günü, Türkiye Ermeni Patrikliği, Ruhani Kurul Başkanı ve Lusararabed
Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde, Rahip Zadik Babikyan'ın İcrası ile Surp Badarak ve Hokehankist Dualarıyla gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06.06.2010 tarihinde Kilisemizin ananevi İsim ve Madağ günü, Ark. Aram Srp. Ateşyan’ın Başkanlığında Dini törenler gerçekleştirildi. Surp Badarakı Kilisemiz Ruhanisi Der Zadik Apğ. Babikyan Sundu. Horana ve Kutsal Sofraya  Asadur Sargavak Özdemirci ve Prg. Ur. Vartan Maksutyan ve Prg. Ur. Ohannes Batar Hizmet ettiler. Surp Badarak, Gomidas Korosu Şef Sevan Cihangülyan yönetiminde Bay Mardik Bengliyan'n Orgu eşliğinde seslendirildi.

Havanın sert rüzgarlı ve yağmurlu olmasına rağmen İnananlar sabahın erken saatlerinden itibaren kilisemizi tıka basa doldurdular. Saat 11:00 de kapılara kadar inananlar hınca hınç kilisemizi doldurmuş ve hala gelmeye devam ediyordu.

Sabah saat 08:50 de Der Zadik Apğ Babikyan tarafından başlayan sabah duaları saat 11 de sona erdi. Surp Badarak ise bittiğinde saatler 13:30'u gösteriyordu.

Srpazan Hayr Vaazında özetle şunları söyledi: Buğday Taneleri konusunu anlattıktan sonra Hisusun sözleriyle devam etti. Hristiyanlıkta alın yazısı diye bir şey yoktur herkes eşit şartlarda doğar, Allah sen zenginsin sen fakirsin diye ayırım yapmaz.  Bir gün Hisus havarileri ile toplandıklarında onlara "beni hasta ettiniz, iyileştirmediniz, bana yardım etmediniz" deyince, havariler "Vartabed biz hep senle beraberdik ne zaman bir ihtiyacın oldu da yardım etmedik? Ne zaman hasta oldun da iyileştirmedik diye" sordular. Hisus, siz kim yardım ister de etmezseniz bana etmemiş olursunuz, Kim hasta olur da iyileştirmeyip yardım etmezseniz beni hasta etmiş olursunuz dedi. Hiçbir zaman bir şey isteyene Allah versin demeyin. Susuz olanın susuzluğunu gidereceksin, çıplak olanı giydireceksin, hasta olanın ilacını vereceksin, olan olmayana versin. Birbirinize sevgi ile yaklaşın dedi.

Vaaz sonrası hep birlikte söylenen Rabbin duası ve Der Voğormya dualarından sonra Rahip Zadik Babikyan hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okudu. İnananların büyük çoğunluğu, Der Zadik Babikyan tarafından hağortutyun aldılar. hokehankist ve Madağortnutyun'dan sonra Dualar sona erdi.

Sayın Laki Vingas, Sayın Nadya Taşel, Getronagan Lisemizin Yönetim Kurulu Üyeleri ve Başkanı Sayın Harutyun Ebeoğlu,  Surp Garabed Kilisemizin Yönetim Kurulu temsilcisi Sayın Oşin Mumciyan, Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Temsilcisi Sayın Aaron Hara, Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Sayın Ali Faik Kaptan ve diğer konuklarımız bu günde bizi yalnız bırakmayıp hazır bulundular.

İnanlarımızın büyük bir kısmı da salonumuzun tamamen dolması nedeniyle hava şartlarına aldırmayıp bahçede kurulan sevgi sofrasına katıldılar.

Kilisemiz Yardımseverlerinden Merhum Mardiros Oruncakcıel hokehankist duaları ve ailesi tarafından verilen hokecaş ile bir kez daha anıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Edvart Ayvazyan'ın Bilgi ve teşekkür içeren konuşması ve Gomidas korosu temsilcisinin de söz alıp bu mutlu günde hep beraber olmanın güzelliğini yaşamalarını belirten konuşmaları Sevgi sofrası devam ederken Gomidas Korosunun şarkılarıyla şenlendi. Geç saatlere kadar süren mutlu dakikalar sonrası inananlar kilisemizden ayrıldılar.

Öte yandan Patrikhaneden alınan izinle bir belgesel için tüm ayinlerin çekimi yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010

Ermenice Sözlük Nayiri

2009 Arevakal

2009 Madağ