Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

 

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizde

6 Ocak 2010 Surp Dzununt (Noel) Kutlandı

     

Yaklaşık 20 yıldan bu yana ilk kez Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisemizde 6 Ocak 2010 tarihinde Surp Dzununt kutlandı. Surp Dzununt Ayinleri Der Zadik Apğ. Babikyan'ın Başkanlığında, Diakos Krikor Nakkaşyan yönetiminde 12 tıbir tarafından icra edildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul'un her semtinden kilisemize gerek kendi imkanları gerek otobüslerle akın akın gelmeye başlayan cemaatimiz inananları kilisemizi bu önemli günde tıka basa doldurdu. Sevgi Sofrasına Diakos Hagop Zakaryan ve Diakos Herman Çiğdemyan eşlik etti.

 

 

 

 

Yaklaşık 20 yıldan fazla bir süredir ilk kez Surp Dzununt ayinlerinin kutlandığı, Surp Dzununt sabahının erken saatlerinde başlayan Sabah Ayinleri icra edilirken,  cemaatimiz gerek otobüslerle gerek kendi imkanlarıyla kilisemizi bir yandan doldurmaya başlamıştı. Surp Badarak ayinleri Haysurp ve tıbirlerin hep birlikte çan sesleri eşliğinde kilisemize girmeleriyle başladı. Badarak ayinleri başladığında zaten kilisemiz kapılara kadar dolmuştu. Ayinler Der Zadik Apğ. Babikyan'ın Surp Dzununtla ilgili vaazından sonra hep birlikte söylenen Rabbin duasıyla ve Der voğormya ile devam etti.

 

Cemaatimizin neredeyse tamamına yakınının Hağortutyun alması ve daha sonra suyun kutsanması ile ayinler yaklaşık saat 13:30 da sona erdi.

Ayinler sonrası kilisemiz kadınlar kolunun salonumuzda hazırladığı kokteyle tüm cemaatimiz katılarak bu güzel günde hoş dakikalar geçirdi. Kalabalık yüzünden almayan salonumuz havanın da yardımıyla bir kısmı kilisemiz bahçesinde açılan masalarda kokteyle katıldı. Geç saatlere kadar bu güzel ortamda mutlu dakikalar  yaşayan cemaatimiz inananları Surp Dzununt bir kez de kendi aralarında kutladılar. Bizlere destek verip bu önemli günde bizlerle beraber olan herkese teşekkür ederiz.

 

x x x

 

Öte yandan kilisemizde ayinler sürerken saat 11:45 civarında Kuzguncuk Rum Ortodoks Kilisesi Ruhani ve tıbirleri, yaya olarak dini kıyafetleri ile Kuzguncuk İskelesine geldiler. Kuzguncuk İskelesinde başta Rum Cemaati olmak üzere toplanan kalabalık Rum Ruhani ve Tıbirlerin okudukları duaları izlediler. Dualar sonrası önce beyaz bir güvercin uçuruldu. Daha sonra Denize atılan Tahta Haç, Açıkta bekleyen tekneden İstanbul Boğazının soğuk sularına atlayan üç gencin birbiriyle yüzme yarışı sonucu, birinin Haçı alıp havaya kaldırmasıyla rituel sona erdi. Gelen Ruhani ve Tıbirler tekrar yaklaşık 200-300 metrelik bir mesafeyi yürüyerek Kiliselerine döndüler.

 

 

 

 

 

 

 

 

     
     
     

Duyurular - Notice

Restore

Peder Barkev Nalbantyan

 

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010