Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

Duyurular - Notice

05 Haziran 2010 Cumartesi

Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyudan çıkışı, Başrahip Tatul Anuşyan Riyasetinde Din görevlilerinin katılımı ile anıldı. Ayinleri Peder Dırtad Uzunyan İcra etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

05 Haziran 2010 Cumartesi günü Surp Krikor Lusavoriç'in derin kuyudan çıkışı Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan Riyasetinde, Der Dırtad Uzunyan'ın icra ettiği Badarak Ayini ile anıldı.

Kilisemize yeni atanan Ruhanimiz Der Zadik Apğ. Babikyan ve 16 Kahana Hayrımız ile koro üyelerimiz hazır bulunup ayinleri hep birlikte icra ettiler.

Erken saatlerde kilisemize gelen tüm ruhanilerimiz ayinleri de erken saatlerden itibaren başlattılar. Sabah duaları Der Garabet Terziyan'ın Tövbe duasıyla başlarken, dualar okunurken cemaatimiz inananları İstanbul'un her yerinden kilisemize ayinlere katılmak için gelmeye başlamıştı.

Der Barkev Nalbantyan'ın Caşukirki okumasını takiben, Prg. Misak Tb. Çamyapan'ın İncil'den ayetler okudu. Der Zakar  Koparyan'ın Verapurum'u icra etmesi ile devam eden dualar sonrası Der. Tatul Dz. Vrt. Anuşyan verdiği karozda özetle şunları vaaz etti:

Surp Krikor Lusavoriç'in hayatından kesitler vererek onun ne kadar derin bir iman içinde, tükenmez bir sabır taşıdığını anlattı. İyiliklerin karşılıksız olması gerektiğini, İnsanların yaptıkları iyiliklerde hep karşılık beklemekte oldukları, oysa yapılan iyilikler zamanı geldiğinde zaten karşılığını göreceğini söyledi.

Hep birlikte söylenen Rabbin Duası ve Der Voğormya dualarından sonra Der. Garabet Terziyan, hağortutyun alacak inananlar için Tövbe duasını okudu. İnananların büyük çoğunluğu, Der Dırtad Uzunyan tarafından hağortutyun almalarından sonra dualar sona ermiştir.

Yönetim Kurulumuz ayinler sonrası bahçede Haysurpların ve Derhayrların onuruna bir sevgi sofrası verdi. İnananlar geç saatlere kadar bu güzel ortamda kalıp sohbetlerine devam ettiler.

Saat 17:00 de başlayacak tuz okuma duası için kilisemizde kalan ve sonradan katılan cemaatimiz inananları Der Zadik Apğ. Babikyan ve tıbirlerimizin icra ettiği Tuz okuma duasına  katıldılar.

Bir sonraki  günün Kilisemizin İsim ve Madağ günü olması nedeniyle, bir sonraki gün buluşmak üzere inananlar mutlu bir şekilde kilisemizden ayrıldılar.

Bir yandan Surp Krikor Lusavoriç'in Kuyudan çıkışı ayinlerle anılırken, diğer yandan da ertesi günkü madağ hazırlıkları geç saatlere kadar sürdü.

 

 

 

 

 

 

     

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Marmara2010

Ermenice Sözlük Nayiri

2009 Arevakal

2009 Madağ