Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Kuzguncuk - Istanbul
Surp Krikor Lusavoriç Armenian Church - Kuzguncuk

Church Of Saint Gregory The Illuminator - Kuzgunjuk

 

 Kasım 2009 Çarşamba günü her hafta olduğu gibi Sabah ve Badarak ayinleri İstanbul'un her semtinden gelen kalabalık inananların katılımı ile Kilisemiz Derhayrı Der Barkev Nalbantyan başkanlığında Paregron Uraragir Misak Çamyapan yönetiminde 10 tıbir ile  icra edildi. Badarak Ayinleri sonunda Haçehankist töreni yapıldı. Yaklaşık bir haftalık bir tadilat ve yenileme çalışmaları sonunda pırıl pırıl olan kilisemiz şiddetli yağmura ve yoğun trafiğe rağmen kilisemizi tıka basa dolduran inanlar ile doldu taştı.

Badarakiç Der Barkev Khn. Rabbin duasından önce Doğuş kitabından (Tanrı her şeyi mükemmel yarattı, Tanrı yarattığı her şeye baktı ve iyi oldu dedi) halka öğüt  verdi.

                

İlk evliliğin cennet bahçesinde Tanrı tarafından temellerinin atıldığını, Kutsal kitabımıza göre Rab İsa’ya olan iman birliğinde gerçekleşen bir evliliğin doğru ve geçerli olduğunu vurguladı. İnancımıza göre kutsal evliliğin kilisemizin yedi sırrından biri olduğunu ve bu sırla sadece iki bedenin değil, iki yüreğin de birleştiğini söyledi. Evliliği iki ışıklı sütuna ve bunların üzerine kurulu bir mabede benzetti ve bu mabedin ışığını gerçek ışığı Hz. İsa'dan aldıklarını söyledi. Kadın ve erkeğin evlilikteki rollerini ve evliliği onaylayıp mühürleyenin insanın değil, Tanrının kendisi olduğunu söyledi. Evliliğin ömür boyu süren bir antlaşma ilişkisi olduğunu, görev ve sorumluluklarımızı gözden geçirmemizi ve evlilik andımıza sadık kalmamızın, Tanrıyı hoşnut edeceğini vurguladı.

Hep birlikte söylenen Hayr Mer ve Der Voğormya dualarından sonra Der Barkev Nalbantyan tövbe duasını okuyarak inanların büyük çoğunluğuna hağortutyun verdi.

Daha sonra Haçehankist (su okuma) duaları ile Badarak ayinleri sona erdi.

Ayinler sonrası, Kilisemiz salonunda Yönetim Kurulumuz tarafından, Kadınlar Kolunun hazırladığı Sevgi sofrası verildi. Birbirini tanıyıp, tanımayan Cemaatimiz inananlarını bir aya getiren bu sofralar, Cemaatimizin Birbiriyle tanışıp yeni dostluk ve arkadaşlıklar kurmalarını ve bir araya gelmelerini sağlamaktadır. Kiliselerimiz sayesinde inananlar ancak yan yana gelebilmektedir.

Kilisemizin bir anlamda yardımseverliğini de üstlenen, hemen hemen gelen her cemaatimiz ferdi, işlerin bir ucundan maddi manevi tutmaktalar.

Neşe içinde güzel dakikalar geçirerek ibadetleri sonrası da kilisemizde uzun süre kalmışlardır.

Öte yandan (04 Kasım 2009) Bu sabah saat 10:00 da Üsküdar Kadastro müdürlüğünden gelen mühendisler, daha önceden oluşturulan bilirkişilere yaklaşık iki yıla yakın bir süredir gece gündüz çalışarak sonuna geldiğimiz tapusu olmayan bir taşınmazımızın bize ait olduğu konusunda ifadeleri alınarak imza altına alınmıştır.

Geçtiğimiz hafta üç gün, oluşturulan 6 kişilik bilirkişi heyeti ve Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı, sabıka kayıtları çıkartılarak Üsküdar 3. Asliye Mahkemesinde yemin ettirilmişti.

Tahminen Aralık 2009 ayı içinde yaptığımız çalışmalar sonucu bu taşınmazın tapusu tarafımıza verileceğini ve cemaatimize müjdeyi vereceğimizi düşünüyoruz.

 

     

Gazetelerde çıkan haberlerimiz

İletişim ve Ulaşım- Map

Tarihçe - History

Restore

Agos Gazetesi - Newspaper

Sözlük - Dictionary

Duyurular - Notice

Turlar

Jamanak Gazetesi - Newspaper

Ermenice Yazı Tipleri - Armenian Font

Kilisemizden Haberler

2007 Madağ

Marmara Gazetesi - Newspaper